avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcularea varstei de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcularea varstei de pensionare

Tatal meu este nascut in iunie 1952. Are 40 de ani vechime dintre care 3 ani si 7 luni grupa a II a calculata. Cand ar putea iesi la pensie?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:41, 22 Septembrie 2010
Pensie limita de varsta la 65 de ani, pensie anticipata la 60 de ani. Pentru anii lucrati in gr.2-a nu beneficiaza de reducere (reducerea se acorda incepand cu o vechime in gr. de 6 ani impliniti).
Daca din cei 40 de ani vechime, 19 ani si 10 luni sunt cu grupa a II a, la ce varsta ar putea iesi la pensie?
Daca cei 19 ani sunt lucrati 100% in grupa a II/a de munca atunci i se va reduce cu 4 ani.
In cest caz poate beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu iunie 2012, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu iunie 2013, respectiv la implinirea varstei de 61 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul data iesire la pensie gheorghe04 gheorghe04 Ma numesc Romedea Gheorghe,nascut pe 3 noiembrie 1952,am 40 de ani si 4 luni vechime din care: 3 ani si 11 luni de gr 1-a si 17 ani de gr a 2-a. Cand voi ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare jian jian Buna ziua..as dori si eu sa stiu cand ar trebui sa ies la pensie daca se poate..Mentionez ca sunt nascut pe 15 iulie 1952,am 35 de ani vechime in campul muncii ... (vezi toată discuția)
Pensionare bobe tincu bobe tincu barbat nascut in 06.10.1952, vechime in munca de 37ani si 5 luni, in grupa II 19 ani . cand pot sa ies la pensie sau daca in acest moment pot sa ies la pensie ... (vezi toată discuția)