Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcularea varstei de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcularea varstei de pensionare

Tatal meu este nascut in iunie 1952. Are 40 de ani vechime dintre care 3 ani si 7 luni grupa a II a calculata. Cand ar putea iesi la pensie?
Pensie limita de varsta la 65 de ani, pensie anticipata la 60 de ani. Pentru anii lucrati in gr.2-a nu beneficiaza de reducere (reducerea se acorda incepand cu o vechime in gr. de 6 ani impliniti).
Daca din cei 40 de ani vechime, 19 ani si 10 luni sunt cu grupa a II a, la ce varsta ar putea iesi la pensie?
Daca cei 19 ani sunt lucrati 100% in grupa a II/a de munca atunci i se va reduce cu 4 ani.
In cest caz poate beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu iunie 2012, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu iunie 2013, respectiv la implinirea varstei de 61 ani.