Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Raspundere patrimoniala angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Raspundere patrimoniala angajat

Termenul de prescriptie pentru raspunderea patrimoniala a angajatului pentru daune aduse societatii din vina sau in legatura cu munca sa este de trei ani. Dar cand initiaza aceasta actiune nu trebuie sa faca dovada ca in termen de 6 luni de la presupusa abatere disciplinara a initiat cercetarea disciplinara??
Ba da, trebuie indeplinita obligatoriu cercetarea disciplinara.
Art. 267. - (1) Codul muncii :
Sub sanctiunea nulitatii absolute, nici o masura, cu exceptia celei prevazute la art. 264 alin. (1) lit. a), adica avertismentul, nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
(2) In vederea desfasurarii cercetarii disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat in scris de persoana imputernicita de catre angajator sa realizeze cercetarea, precizandu-se obiectul, data, ora si locul intrevederii.
Art. 268. - (1) Angajatorul dispune aplicarea sanctiunii disciplinare printr-o decizie emisa in forma scrisa, in termen de 30 de zile calendaristice de la data luarii la cunostinta despre savarsirea abaterii disciplinare, dar nu mai tarziu de 6 luni de la data savarsirii faptei.
Dar daca actioneaza angajatul in instanta in termenul de 3 ani, o poate face daca nu a initiat o cercetare disciplinara in termen de 6 luni de la savarsirea abaterii?
Cititi cu atentie raspunsul meu.
Ce legatura are cei trei ani de prescriptie cu cercetarea disciplinara?
Te da in judecata ca sa ti se impute niste bani, dar in ce baza exista imputatia?
ClaudiaN a scris:

Dar daca actioneaza angajatul in instanta in termenul de 3 ani, o poate face daca nu a initiat o cercetare disciplinara in termen de 6 luni de la savarsirea abaterii?

Nu este obligatorie si cercetarea disciplinara ... angajatorul trebuie sa faca dovada prejudiciului cauzat de catre salariat.
Pentru a se antrena răspunderea patrimonială este necesar să fie îndeplinite următoarele condiţii:
1. Calitatea de salariat a persoanei care a produs prejudiciul.
2. Fapta ilicită a salariatului să fie săvârşită în legătură cu munca sa.
3. Prejudiciul cauzat.
4. Raportul de cauzalitate între fapta ilicită şi prejudiciul cauzat.
5. Vinovăţia salariatului care este o condiţie a răspunderii patrimoniale fără de care aceasta nu există.

freeelis a scris:

ClaudiaN a scris:

Pentru a se antrena răspunderea patrimonială este necesar să fie îndeplinite următoarele condiţii:
1. Calitatea de salariat a persoanei care a produs prejudiciul.
2. Fapta ilicită a salariatului să fie săvârşită în legătură cu munca sa.
3. Prejudiciul cauzat.
4. Raportul de cauzalitate între fapta ilicită şi prejudiciul cauzat.
5. Vinovăţia salariatului care este o condiţie a răspunderii patrimoniale fără de care aceasta nu există.

In legatura cu punctul 1. In cazul in care angajatul nu mai lucreaza la institutia prejudiciata, acesta mai raspunde patrimonial?