Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... daune ce nu trebuiesc dovedite
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

daune ce nu trebuiesc dovedite

As dori o opinie:
1) Exista daune interese(specificate in contract) care se pot obtine pe instanta,daca ele nu sunt dovedite?
2) Poate fi interpretata o astfel de specificatie,,...in caz contrar datoram daune echivalente cu de 10 ori suma data...",drept clauza penala?
(este vb de un contract intre pers fizice)
Contractul transpune vointa partilor, motiv pt care daca nu demonstrati ca acest contract a fost viciat va trebui sa-l respectati. Clauzele abuzive opereaza in relatiile dintre profesionisti si consumatori. Aici vad ca nu este cazul.
Cat despre daune interese nedovedite, in acest caz nici nu trebuiesc dovedite deoarece aveti clauza penala care este clara. Ati putea incerca sa contestati suma ceruta prin clauza penala sub forma de imbogatire fara just temei. Este interpretabil, adresati-va unui avocat pentru a vedea exact ce puteti face.
daunele, depinde de daune, dar cele inserate in clauzele contractuale nu ar trebui dovedite...sunt considerate ca o pedeapsa in anumite situatii stipulate in contract.

avocat myra vasilescu