avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract intre societati
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract intre societati

O penalitate de 1% pentru fiecare zi de intarziere este considerata camatarie in caz de intarziere a platii? Tinand cont ca ne raportam la 10.000de euro. Dar rezilierea contractului cu daune de interese de 15% din suma totala este considerata camatarie?(este un contract de prestari servicii incheiat intre 2 societati , pe partea de IT , administrare aplicatii).Ajutor va rog!
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 09:59, 12 Septembrie 2019
Din câte știu eu, în ceea ce priveşte raporturile dintre profesionişti nu există limitări în OG nr. 13/ 2011.
Totodată, puteți insera o acea clauză
penală în caz de neexecutare culpabilă a obligației de către o parte!
Ar mai fi varianta arvunei penalizatoare, cf 1545 Cod Civil, cel
mai bine ar fi ca un avocat să vă redacteze contractul!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pact comisoriu de grad iv marianna marianna e posibil, ca declararea starii de incapacitate, ori declansarea producerii de insolventa pentru o firma, sa dea posibilitatea rezilierii contractului cu o ... (vezi toată discuția)
Contract cadru vanzare-cumparare aartist aartist In contract este inserata clauza : "Oricare parte poate solicita rezilierea contractului cu un preaviz de 15 zile". Pot rezilia unilateral oricand acest ... (vezi toată discuția)
Executare partiala contract de prestari servicii stefanut stefanut Prestatorul prin contractul incheiat s-a obligat sa-mi execute o lucrare de montaj instalatii pana la data de 15.10.2008. In contract am prevazute penalitati ... (vezi toată discuția)