Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract intre societati
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract intre societati

O penalitate de 1% pentru fiecare zi de intarziere este considerata camatarie in caz de intarziere a platii? Tinand cont ca ne raportam la 10.000de euro. Dar rezilierea contractului cu daune de interese de 15% din suma totala este considerata camatarie?(este un contract de prestari servicii incheiat intre 2 societati , pe partea de IT , administrare aplicatii).Ajutor va rog!
Din câte știu eu, în ceea ce priveşte raporturile dintre profesionişti nu există limitări în OG nr. 13/ 2011.
Totodată, puteți insera o acea clauză
penală în caz de neexecutare culpabilă a obligației de către o parte!
Ar mai fi varianta arvunei penalizatoare, cf 1545 Cod Civil, cel
mai bine ar fi ca un avocat să vă redacteze contractul!