Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... pact comisoriu de grad IV
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

pact comisoriu de grad IV

e posibil, ca declararea starii de incapacitate, ori declansarea producerii de insolventa pentru o firma, sa dea posibilitatea rezilierii contractului cu o alta firma, aceasta din urma putind cere daune-interese?
Rezilierea , ca si cauza de ineficacitate a unui act juridic , opereaza in cazul in care exista o neexecutare culpabila a unei parti contractante.Partea care si-a executat obligatia ce-i incumba e indreptatita a solicita sanctiunea rezilierii , cu eventuale daune interese.
Ca regula , aceasta rezilierea e judiciara.Insa prin inserarea unor pacte comisorii rolul instantei de judecata e limitat sau chiar inlaturat .
Pactul comisoriu de gradul al patrulea opereaza fara vreo punere in intarziere si fara a sesiza instanta de judecata , e cel mai energic si eficace pact.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Din punctul meu de vedere raspunsul este afirmativ.
Este adevarat ca desfiintarea contractului, in cazul pactului comisoriu expres de grad IV, opereaza prin vointa partilor, dar este la fel de adevarat ca in caz de neintelegere intre parti instanta este cea chemata sa constate (nu sa pronunte) desfiintarea.
dar, incapacitatea de plata ,,,,considerati ca este o culpa?