Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACT ARENDARE TEREN ARABIL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACT ARENDARE TEREN ARABIL

AS VREASA STIU DACA PE CONTRACT TRABUIE SA FIE SI STAMPILA DE INREGISTRARE LA CONSILIUL LOCAL,IN AFARA DE NR.DE INREGISTRARE,PENTRU CA AM PRIMIT UN CONTRACT FARA NICI O STAMPILA.
VA MULTUMESC ANTICIPAT
CU STIMA
ALEXANDRU VIOREL
alex1325, utilizator
Puteti deschide o actiune in instanta, prin care solicitati instantei sa-l oblige pe arendas la plata obligatiilor asumate prin contractul de arenda.
In caz de neexecutare culpabila a obligatiilor contractuale , plata arendei , se poate introduce o actiune in constatarea rezilierii contractului , cu toate consecintzele juridice ce decurg din aceasta sanctiune (plata arendei si daune interese )

Exista si posibilitatea mentinerii contractului ...

Exista vreun pact comisoriu in contract ?

In temeiul acestuia poate interveni rezilierea contractului doar prin acordul expres al partilor contractante , fara intereventia instantei de judecata .

Instanţa constată sau pronunţă rezilierea. O constată în cazul pactelor comisorii de gradul II-IV şi o pronunţă în cazul celui de gradul 1 (care nu este, de fapt, decît o reluare a textului privind rezilierea judecătorească).

Intervenţia instanţei este, prin urmare, necesară. Fie pentru a constata, fie pentru a pronunţa. Doar în cazul desfiinţării amiabile a contractului acordul părţilor exclude intervenţia, într-un fel sau în celălalt, a instanţei.

Daunele interese trebuie şi ele cerute instanţei şi trebuie dovedite, cu excepţia cazului în care părţile au convenit asupra unei clauze penale, pe care instanţa nu are căderea să o modifice decît în cazul în care există şi o executare parţială în natură.

Acţiunea în instanţă trebuie precedată de punerea în întîrziere a debitorului (arendaşului), cu excepţia pactului comisoriu expres de gradul IV.

Prin urmare, primul lucru este punerea în întîrziere (dacă în cuprinsul contractului nu s-a stabilit că debitorul este de drept în întîrziere). Apoi, în funcţie de prevederile contractului, solicitaţi fie obligarea la plată, fie rezilierea.

Liviu S.Bordaş