Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de leasing imposibil...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de leasing imposibil...

Buna ziua, tuturor!

Am o problema si anume: anul trecut am semnat un contract de leasing cu firma Sebastian Leasing (mentionez numele poate s-au mai lovit si altii) pentru un utilaj chinezesc. Aparatul a fost livrat dar livrat defect. Nu a putut fi pus in functiune.. aici apare marea problema.. in contractul de leasing e specificat ca un reprezentant al firmei de leasing trebuia sa fie de fata la teste si la primirea utilajului, dar nu au fost. Au semnat hartia (procesul verbal) de receptie si punere in functiune si am plecat doar eu cu hartia la bucuresti sa ridic utilajul. Tot in contract e specificat ca firma de leasing trebuia sa-mi ofere un GHID DE INTRETINERE si un MANUAL de utilizare, lucru pe care iarasi nu l-a facut... deci deja sunt primele 2 obligatii contractuale ale leasingului nerespectate. le-am zis ca e aparatul defect si nu am ce face cu el, au zis sa ma iau de gat cu furnizorul si nu cu ei. Am rezolvat-o cu furnizorul, am ajuns la un consens si am cazut de acord sa declaram contractul de vanzare-cumparare nul, dar firma de leasing nu e de acord, ci isi vrea banii cu orice pret. Deci eu imi indeplinesc obligatiile contractuale, am platit rate pe un aparat care nu functioneaza, nu s-au respectat conditii contractuale si inca o data sunt refuzat. Imi ramane doar instanta ca solutie. Motiv pentru care si mesajul asta.. as dori sa stiu cate sanse reale de castig am.. nu stiu exact dar m-am gandit ca asa ar fi logic.. ei au semnat actele acelea fiind absenti si cu buna stiinta ca vor fi absenti.. nu poate fi considerat fals intelectual si uz de fals? (uz de fals pentru ca se folosesc de acel act sa demonstreze ca eu am primit utilajul functional si ca daca nu merge e vina mea)

am pus acest mesaj si la dreptul comercial cat si la dreptul penal pentru ca am crezut ca e de competenta ambelor categorii...
stormcg, utilizator
Problema este ca "penalul tine in loc civilul" (comercialul in speta) si-l tine asa de tare ca apucati sa platiti toata hardubaia de dat la gunoi pana atunci. Incercati sa rezolvati problema la instanta comerciala...