Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intrepridere familiala - locatie in alta localitate ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intrepridere familiala - locatie in alta localitate decat cea de domiciliu...

Se poate infiinta o intreprindere familiala folosind o locatie inchiriata in alta localitate decit cea unde asociatii au domiciliul stabil?Multumesc.
DA:
Ordonanţă de urgenţă nr. 44 din 16 aprilie 2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, prevede:
ART. 8 (1) Pot desfăşura activităţi economice în una dintre formele prevăzute la art. 4 persoanele fizice care:
c) au un sediu profesional declarat conform art. 9 alin. (2);
Art.9 (2) Pentru stabilirea sediului profesional este necesar ca PFA, titularul întreprinderii individuale sau oricare membru al întreprinderii familiale, de la caz la caz, să deţină un drept de folosinţă asupra imobilului la adresa căruia acesta este declarat.
ART. 10 (1) Cererea de înregistrare în registrul comerţului şi de autorizare a funcţionării se depune la registrul comerţului de pe lângă tribunalul din judeţul în care solicitantul îşi stabileşte sediul profesional.
Multumesc pentru raspuns.Doresc sa infiintez o intreprindere familiala cu activitate imobiliara.Am studii superioare in domeniul electric si 25 ani de munca dovediti prin carte de munca.
Pot infiinta o intreprindere familiala cu activitate imobiliara fara sa am o diploma in acest domeniu, avind in vedere ca unul din membrii intreprinderii familiale cu studii medii,are experienta in activitatea imobiliara de mai multi ani insa nu o poate dovedi cu carte de munca?
Daca o intreprindere familiala are ca obiect de activitate masaj terapeutic-reflexoterapie, care este codul CAEN la care poate fi incadrata, activitatea nefiind una de infrumusetare ci mai degraba una de intretinere a sanatatii.In aceasta situatie la infiintare se mai plateste taxa de mediu?Pentru aceasta activitate este nevoie de casa de marcat?
Multumesc!
alinutza9, utilizator