avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... fostul sot nu vrea sa isi dea acordul pt a putea pleca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

fostul sot nu vrea sa isi dea acordul pt a putea pleca in Germania 2 sapt cu fiica noastra de 10 ani

Vreau sa-mi vizitez rudele , am situatie foarte buna in romania, nu exista riscul ca nu voi reveni.
pot sa-l oblig in vreun fel sa isi dea acordul?
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 18:04, 15 Martie 2007
Puteti obtine acest acord pe cale judecatoreasca , daca puteti dovedi ca minora v-a fost incredintata si ca este in interesul acesteia sa faca aceasta calatorie. Pentru alte amanunte ma puteti contacta si la cristinascripa@yahoo.com
daca minora v-a fost incredintata pe cale de hotarare judecatoreasca defintiva si irevocabila, nu e solicitat acordul celuilalt parinte la iesirea din tara a copilului.



Puteti obtine acest acord pe cale judecatoreasca , daca puteti dovedi ca minora v-a fost incredintata si ca este in interesul acesteia sa faca aceasta calatorie. Pentru alte amanunte ma puteti contacta si la cristinascripa@yahoo.com


Pai daca deja i-a fost incredintata spre crestere si educare, ce sa mai faca la instanta? Drumuri pana acolo?
Luati copilul + o copie legalizata cu mentiunea definitiva si irevocabila dupa hotararea prin care v-a fost incredintat si ...drum bun...nu va trebuie nici un acord. - Legea 248 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, articolul 30 lit. d.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din tara cu un copil minor felice76 felice76 Buna ziua! As dori sa ma informati cu privire la conditiile care sunt impuse pentru iesirea din tara a unui copil minor.Precizez ca imi este incredintat ... (vezi toată discuția)
Acord iesire din tara minor Paula Tudor Paula Tudor Buna ziua! Este adevarat ca daca autoritatea parinteasca este exercitata doar de catre un singur parinte, conform art. 398 sau art. 507 - cod civil, nu este ... (vezi toată discuția)
Incredintarea minorului gabi1111 gabi1111 Buna seara sunt o mama careia mi sa incredintat minoru dupa divort ( fara alte specificari) intrebarea me este DACA EU AM MINORUL INCREDINTAT PENTRU AL LUA CU ... (vezi toată discuția)