Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... fostul sot nu vrea sa isi dea acordul pt a putea pleca ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

fostul sot nu vrea sa isi dea acordul pt a putea pleca in Germania 2 sapt cu fiica noastra de 10 ani

Vreau sa-mi vizitez rudele , am situatie foarte buna in romania, nu exista riscul ca nu voi reveni.
pot sa-l oblig in vreun fel sa isi dea acordul?
Puteti obtine acest acord pe cale judecatoreasca , daca puteti dovedi ca minora v-a fost incredintata si ca este in interesul acesteia sa faca aceasta calatorie. Pentru alte amanunte ma puteti contacta si la cristinascripa@yahoo.com
daca minora v-a fost incredintata pe cale de hotarare judecatoreasca defintiva si irevocabila, nu e solicitat acordul celuilalt parinte la iesirea din tara a copilului.

Puteti obtine acest acord pe cale judecatoreasca , daca puteti dovedi ca minora v-a fost incredintata si ca este in interesul acesteia sa faca aceasta calatorie. Pentru alte amanunte ma puteti contacta si la cristinascripa@yahoo.com

Pai daca deja i-a fost incredintata spre crestere si educare, ce sa mai faca la instanta? Drumuri pana acolo?
Luati copilul + o copie legalizata cu mentiunea definitiva si irevocabila dupa hotararea prin care v-a fost incredintat si ...drum bun...nu va trebuie nici un acord. - Legea 248 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate, articolul 30 lit. d.