Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... pensie facultativa PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

pensie facultativa PFA

AM 45 DE ANI, SUNT PFA IN REGIM REAL SI DORESC SA BENEFICIEZ DE O PENSIE PRIVATA.
PENTRU PFA ESTE ACEASTA O CHELTUIALA DEDUCTIBILA FISCAL IN LIMITA ECHIVALENTULUI A 400 EUR ANUAL SAU NUMAI PT. ANAJATII ACESTEIA ???
ART. 48 (5)g din 571 CF MA INCURCA COMPARATIV CU LEGISLATIA IN DOMENIUL ASIGURARILOR DE PENSIE
dupa cum precizeaza aliniatul este specificat clar ca numai pentru angajati este o cheltuiala deductibila
(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
g) contribuţiile efectuate în numele angajaţilor la fonduri de pensii facultative, în conformitate cu legislaţia în vigoare, în limita echivalentului în lei a 400 euro anual pentru o persoană