avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... pensie facultativa PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

pensie facultativa PFA

AM 45 DE ANI, SUNT PFA IN REGIM REAL SI DORESC SA BENEFICIEZ DE O PENSIE PRIVATA.
PENTRU PFA ESTE ACEASTA O CHELTUIALA DEDUCTIBILA FISCAL IN LIMITA ECHIVALENTULUI A 400 EUR ANUAL SAU NUMAI PT. ANAJATII ACESTEIA ???
ART. 48 (5)g din 571 CF MA INCURCA COMPARATIV CU LEGISLATIA IN DOMENIUL ASIGURARILOR DE PENSIE
Cel mai recent răspuns: Monica Miron , Consultant fiscal 18:18, 4 Mai 2010
dupa cum precizeaza aliniatul este specificat clar ca numai pentru angajati este o cheltuiala deductibila
(5) Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:
g) contribuţiile efectuate în numele angajaţilor la fonduri de pensii facultative, în conformitate cu legislaţia în vigoare, în limita echivalentului în lei a 400 euro anual pentru o persoană

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

"pensie privata pfa" coltex coltex Va rog sa-mi spuneti daca pensia privata la un PFA taxi este deductibila, adica o pot trece pe cheltuieli in registru? Multumesc. (vezi toată discuția)
Pfa - deductibilitate asigurari Gabisc Gabisc Care asigurari pot fi trecute ca cheltuieli deductibile in cazul PFA neplatitor de TVA Multumesc (vezi toată discuția)
Deducere asigurare cristian_conea cristian_conea Am incheiat anul acesta o [b]POLITA DE ASIGURARE DE VIATA LEGATA DE FONDURI DE INVESTITII - Tarif Z10R[/b] (asigurare + economisire) si mi s-a spus ca primele ... (vezi toată discuția)