Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... pot beneficia de reesalonare ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

pot beneficia de reesalonare ?

am rata lunara la [banca] de 684,00 ron pe care de 1 an de zile am reusit sa o achit din indemnizatia de somaj dar problema este ca din septembrie a.c nu o sa mai beneficiez de somaj si in situatia in care nu reusesc sa ma angajez singurul venit pe care o sa-l am v-a fi indemnizatia de care beneficiez fiind o persoana cu handicap grav cu insotitor.Se poate face poprire pe indemnizatia de handicap??Sunt clienta bun platnica la [banca] din 2002.. nu am intarziat niciodata plata ratelor....si nu as vrea sa intru in litigii nici acum. Cum sa procedez?? sa merg in septembrie sa solicit reesalonare??rog un sfat..multumesc anticipat
gi-jane2, moderator
Este de preferat pentru a preintampina situatiile delicate sa contactati creditorul anterior perioadei in care apreciati ca nu mai exista posibilitatea financiara de plata rata,in raport de clauzele contractuale sa negociati micsorarea ratei lunare