Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Ordinea actelor premergatoare intr-un proces
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Ordinea actelor premergatoare intr-un proces

Intr-un proces primul act pe care-l redactezi este cererea de chemare in judecata....Dupa aceea care sunt urmatoarele acte,in ordine, care urmeaza sa fie redactate pana la final?....Ma intereseaza ordinea si rolul acestora...atat pentru reclamant cat si pentru parat...Sa zicem intr-o societate aflata in litigiu cu o alta.....Care este ordinea actelor pe care trebuie sa le intocmeasca juristul sau consilierul juridic?Astept parerile voastre!
Enumerarea ar fi exhaustivaB-) iar daca vreti sa anticipati miscarile adversarului... apelati la serviciile unui avocat/jurist "muncit" prin instanta;)
De foarte folos va este si Codul de procedura civila.
...si multe alte coduri :))
Macar principalele acte si rolul acestora
eu spun sa facem altfel: zi exact ce vrei sa faci si gasim noi o solutie.;)
Ok.....Am terminat Fac de drept.....dar in facultate nu mi`a explicat nimeni nici macar un articol ,sa intocmesc actele juridice nici atat......In concluzie.teorie cu duiumul iar practica IOC......Ori sa ma angajez ca jurist nici atat....pentru ca nu cunosc practic cum se redacteaza actele.....Problema e ca sunt capabila sa invat...numai ca nu gasesc pe nimeni sa ma instruiasca....mai bine zis nimeni nu e dispus....Sper sa gasesc raspunsuri aici!!!