Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... cerere reconventionala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

cerere reconventionala

va rog mult sa-mi spuneti daca este un termen in care se poate pune o cerere reconventionala de un parat in cadrul unui proces
Conform art. 209 (4) Cod proc.civila- cererea reconventionala se depune, sub sanctiunea decaderii, odata cu intampinarea sau, daca paratul nu este obligat la intampinare, cel mai tarziu la primul termen de judecata.
hornea alina a scris:

Conform art. 209 (4) Cod proc.civila- cererea reconventionala se depune, sub sanctiunea decaderii, odata cu intampinarea sau, daca paratul nu este obligat la intampinare, cel mai tarziu la primul termen de judecata.

asa este!
=D>

... dar cu mentiunea ca in noul cod de procedura civila, cererea reconventionala este reglemantata in art.204 - 205, iar in ce priveste termenul de depunere a cererii reconventionale, acesta este reglementat in art.204 alin 4 din Noul Cod de Procedura Civila.

:)
Am verificat inca o data si parca tot art.209 este in Noul cod de procedura civila
.#-o Doar daca nu s-a modificat intre timp (adica de la 18.02.2013), art. 204- priveste modificarea cererii de chemare in judecata iar art. 205- intampinarea.
:-/
avem un proces de 5 ani in care noi suntem parati alaturi de inca vreo patru...noi am depus cerere rec la prima infatisare acum 5 ani....acuma s-a trezit un alt parat sa depuna o reconventionala,asta am vrut sa stiu daca mai era acel parat in termen sa o depuna,judecatoarea a dat din cap ca ar fi tardiv dar totusi s-ar parea ca ar accepta-o ,noi putem invoca un articol din lege ca nu suntem de acord?
Exact ce am spus mai sus...art.209 alin.4 Noul cod de procedura civila, cererea reconventonala se putea formula numai odata cu intampinarea sub sanctiunea decaderii. Solicitati instantei sa-l decada pe parat din dreptul de a depune cererea reconventionala la acest termen de judecata putand formula actiune in justitie separat pentru pretentiile proprii.