Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Certificat de grefa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Certificat de grefa

Salut, vreau sa depun si eu o plangere ptr o contraventie rutiera la Jud Găesti. Si imi trebuie un certificat de grefa ca sa ma duc sa iau permisul de conducere inapoi.

Ce imi trebuie ptr certificat? Fac cerere? Exista un model anume? Se plateste o taxa? Si daca da, unde (aici sau la gaesti?)? Trebuiesc si timbre judicare ? Cine stie procedura ? #-o
Se formuleaza o cerere pentru eliberarea unui certificat de grefa la registratura judecatoriei, cerere insotita de taxa judiciara de timbru de 1 leu achitata la domiciliul dvs. si timbru judiciar de 0,15 lei.
Succes
Cred ca ar trebui sa detaliati despre ce este vorba pentru ca informatiile date de dvs.sunt mult orea putine.
Pentru certificatul de grefa se plateste o taxa de timbru de 1 lei la Directia de Taxe si Impozite Locale si un timbru judiciar de 0,15 lei la Posta si se depun impreuna cu o cerere in acest sens la Registratura instantei, cu mentiunea de a se arata la ce foloseste (certificatul va cuprinde date cu privire la dosar, parti, obiect, termen)!

avocat Radu Stan
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat