Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Aport_capital_social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Aport_capital_social

As dori sa stiu daca o firma existenta poate veni cu activele sale ca aport la capitalul social la o firma nou infiintata.
Practic firma existenta va fi actionar la firma nou-infiintata.

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.

Da. O persoana juridica poate fi asociat intr-o alta persoana juridica si aportul poate fi si in natura.
In natura, adica cu propriile active. Practic se declanseaza o procedura de fuziune?