Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Diferenta plata impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Diferenta plata impozit

Buna ziua,

La 31 martie 2009 am calculat si declarat un impozit de 5.000lei. In urmatoarele tremestre am avut pierdere. La sfarsitul anului impozitul trebuie sa fie de 3.000 lei. Suma initiala de 5.000 nu a fost platita inca. In balanta de la 31.12.2009 in soldul contului 441 trebuie sa ramana 5.000lei sau pot sa vin cu suma de 2.000 (diferenta la sfarsitul anului intre primul trimestru si sfarsitul anului) si sa ramana doar 3.000lei?La fel in contul 691 ce suma trebuie sa apara 5000 cat am stabilit la martie 2010 sau 3000 cat trebuie sa fie la sfarsitul anului?
explicatia nu este edificatoare sa va putem da un raspuns..
IN care grila de impozitare v-ati incadrat in anul 2009,adica trim.II..Trim.III si IV.,apoi vedeti ce ati declarat prin formularul 100,cit trebuia sa platiti forfetarul si asa vedeti ce suma trebuie sa aveti in 441 si implicit in 691.
Dar decl 101 ati facut-o ?cum?ce cauta martie 2010?ce ati stabilit?profitul pe primul trim. al anului?e cam incurcata explicatia..!!!
deci reveniti cu amanunte,,:D
iulia53, utilizator
Grila de impozitare este a doua - imp.minim de 4.300 anual cu suma de 2.867in 2009. In trim I 2009 am declarat un impozit de 5.000 lei. Trim II,III,IV impozitul declarat a fost 0 (suma impozitului fiind mai mica de 5.000 declarat in trim I.) La finalul anului impozitul de plata este de 3.000 (mai mare decat forfetarul) - in ultimele trimestre inregistrand pierdere.
Intrebarea este cum fac sa se reflecte corect in conturile 441 si 691 suma finala de plata - cea de 3.000. Imi este permisa o contare 691 = 441 (2.000) - eu avand in contul 691 cei 5000 declarati in martie 2009.

scuzati din greseala am spus de martie2010 in mesajul anterior - voiam sa spun martie 2009. :">
In trimestrele II si III trebuia sa declarati forfetarul, adica 717 lei/trim II si 1075 lei/trim III. Pentru trim IV trebuia sa declarati o suma egala cu cea declarata la nivelul trim. III, respectiv 1075 lei. Dvs. de ce ati declarat 0? Nu are nici o legatura impozitul declarat la trim I cu ce trebuia sa declarati in trim II, III si IV.