Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozit la sfarsitul anului 2009
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozit la sfarsitul anului 2009

Buna ziua,

Nu stiu cum trebuie procedat cu impozitul pe profit aferent anului trecut.
Firma se incadreaza in plafonul de 4.300 RON forfetar/an din care in 2009 doar 2.867 lei (pt lunile mai-decembrie).
La trimestrul I 2009 am avut si declarat impozit pe profit de 5.000 de plata. Trimestrele II,III, IV s-a declarat 0, pentru ca impozitul de plata era sub suma declarata deja. La 31.12.2009 impozitul pe profit pt tot anul este de 3.000 (condorm formulei Vtotal -CHtotal -Vneded + CHneded)

Intrebare mea este cum se reflecta in contabilitate acest lucru, eu avand deja in soldul 441 si cont 691 suma de 5000 de la trimestrul I.

Se poate face o inregistrare de genu 691 = 441 (2000) (5000 declarati la trim I - 3000 cat este la sfarsitul anului) ?
In situaţia in care va sunt aplicabile dispozitiile art.18 din Codul fiscal (ref. impozit minim) cred ca ati completat eronat formularul 100 pentru trim. I-III si IV. Daca impozitul trimestrial era sub minim trebuia sa declarati si impozitul minim corespunzator in formularul 100, care devenea impozit de plata si care se inregistra in 691 si 441.La sfarsitul anului, prin formularul 101 stabileati impozitul pentru trim. IV si diferentele de plata sau de restituit prin regularizarea impozitului anual cu impozitul trimestrial declarat in formularul 100. Diferentele cu plus sau minus rezultate se inregistrau in conturile respective si rezulta suma efectiv de plata sau de restituit.
Ce am vrut eu sa spun cu faptul ca este mai mic impozitul in trim II,III si IV este urmatorul lucru.
La trim I calculat pt primele 3 luni imp de plata de 5000 lei
La trim II calculat pt primele 6 luni imp de plata de 4.100 lei ( din care scad suma declarata la trim I de 5.000 => - 900lei = 0 declarat, nici macar pt forfetar.)
La fel trim III pt primele 9 luni imp de plata de 4.650 lei (scazut ceam declarat in trim I 5000 => -350 lei = 0 declarat, nici macar pt forfetar).
Trim IV suma = trim III = 0
Sau am gresit in modul de judecare si declarare?

La finalul anului am in soldul la 441 si691 suma de 5.000 declarati in martie 2009.
Daca am inteles corect ultimile fraze din raspunsul d-voastra ar fi trebuit la trim II sa fac contarea 691 = 441 (900) lei, la trim III: 691 = 441 550 lei, iar la trim IV : 691 = 441 (1.650)?
Parerea mea este ca nu ati completat corect formularul 100, si nu cred ca algoritmul de calcul de la formularul 101 v-a iesit in conditiile prezentate de dvs. De ex. in trim II datorati impozit minim, in trim III minim, in trim IV la fel ca in trim. III. Incercati sa simulati in programul de completare a formularului 101 cu formularul 100 completat corect si veti vederea ca nu va situati in datele respective. Ati afirmat ca la Trim. II, III, si IV ati declarat in formularul 100 , impozit 0. De ex la trim II aveti impozit pe profit 0 si trebuia sa declarati impozit de plata impozit minim, la fel si la trim. III. Legea nu permite sa va autocompensati sumele intre trimestre. Numai la sfarsitul anului se restituie sumele platite in plus in cursul anului sau se platesc diferente, dupa caz.
In 441 si 691 trebuia sa aveti mai mult decat ati inregsitrat dvs. Asa cum ati prezentat, dvs. ati definitivat impozitul trimestru de trimestru, dar in sfarsit, poate e o neintelegerea din partea mea a situatiei dvs.
Nu ati complectat bine decl 100 implicit si decl101..deci refaceti sa vedeti ce va da la sf. anului .Definitivarea impoz. pe profit se face prin decl 101 ..deci luati pas cu pas..
Asa cum a firmat si colega rorodidi nu ati facut corect...
corect era asa:
I. 5000 ip
II. -900 ip si 717 i.minim iar in decl.100 in cele 2 coloane 0 si 717
III. 550 ip si 1075 i.minim iar in decl.100 in cele 2 coloane 0 si 1075
IV.-1650 ip si 1075 i.minim iar in decl.100 ca la trim.III, adica 0 iar i.minim nu se declara.
in 101, se face regularizarea declaratiilor astfel aveti ip declarat 5000, contabil 3000, deci aveti de recuperat 2000 iar i.minim 1075 deci va raman de recuperat 925 pt.anul 2010. incurcatura vine din faptul ca in ct.691 aveti si ip si i.minim, deci atentie la decl.101, la rd.24 treceti rulaj ct.691 iar la rd.40.1 doar ip calculat, adica 3000. succes