Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Licenta functionare DJ / muzicant
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Licenta functionare DJ / muzicant

Buna ziua,
Sunt din Bucuresti si va rog daca se poate, un raspuns la o problema :
Vreau sa prestez servicii gen DJ si live ca muzicant, insa nu stiu daca am nevoie pentru astfel de servicii de licente sau autorizari si daca pot fi persoana fizica.
Din ce am citit pe site-urile UCMR-ADA si CREDIDAM se refera la cei care detin respectivele spatii, cafenele, restaurante, discoteci,firme transport, costurile fiind pe mp in functie de locatia respectiva.Insa pentru cei care intretin atmosfera e nevoie de asa ceva ?
Multumesc foarte mult.
Un disc jockey (denumit şi DJ sau deejay) este o persoană care selectează şi pune muzică înregistrată pentru un public ţintă.
DJ-ul poate pune muzică la diferite evenimente: la discotecă, în cluburi, la nunţi, botezuri, cununii, concerte etc.
Pentru asta de regula iti trebuie un atestat, obtinut in urma unor cursuri.
Dupa asta, poti semna un CIM cu un bar, patron de discoteca ...
Investitia la inceput este minima, sunt programe de mixaje destule.

Ca DJ, doar in cazul cand organizezi petreceri/evenimente cu muzica, iti trebuie o autorizatie pentru muzica utilizata. Tarifele le gasesti pe situl UCMR-ADA, sunt destul de detaliate in functie de natura evenimentului.
Arunca o privire acolo si daca nu te descurci, spune-mi ce vrei sa faci si iti gasesc eu tariful :)
Dinu Turcanu, Consilier juridic
Multumesc, am fost la sediul UCMR-ADA si m-au lamurit cum sta treaba, intr-adevar trebuie o autorizare da la UCMR si Drepturile de Autor , si una da la CREDIDAM
Vezi ca zilele astea tocmai s-a schimbat metodologia tarifara pe ambiental (unde se gaseste si tariful care te intereseaza pe tine). Ti-au zis tariful pe noua metodologie? In mod normal ar trebui sa urce repede pe site tarifele noi :)