Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... lovire sau alte violente
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

lovire sau alte violente

as avea o intrebare in legatura cu infractiunea de lovire.
plangerea prealabila se depune la parchet sau la politie?
avand in vedere faptul ca persoana a fost batuta pe strada de catre 2 persoane fara a avea nicio vina, aceasta a dat tel la 112, politia a rugat-o sa se prezinte la sediul lor
s-a deplasat la sediul politiei si a dat doar verbal o declaratie politistii spunandu-i sa mearga la medicul legist
persoana s-a deplasat la serv de urgenta, de med legist neputand sa dea in acel moment
de la urgenta i s-a emis un bul de analize medicale in care se specifica ,, afirmativ agresiune ,, insa in urma investigatiilor nu i s-au dat niciun nr de ingrijiri med
in cazul in care ne hot sa facem plangere, avand in vedere ca persoana este la liceu in cls. a XII se pot cere daune?
Buna ziua.Da se pot cere atat daune materiale cat si daune morale.Plangerea prealabila se poate depune atat la parchet cat si la politie
dar tot este necesar sa ajungeti sa scoateti certificatul medico legal era bine sa fi avut niste fotografii ale ranilor provocate
in acest caz daca am foto in care se vad ranile, ma pot deplasa la medicul legal pentru a-mi da un certificat, chiar daca acum ( dupa 2 zile ) nu se mai vede?
Pentru a putea formula o plangere penala (in termen de 2 luni), ori la Politie, ori la Parchet, aveti oricum nevoie de certificat medico-legal care se va corobora cu celelalte probe ce vor conduce in final la acordarea unor daune materiale (dovedite) si morale (apreciate)!

avocat Radu Stan
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
avand in vedere ca persoana a fost batuta de catre 2 persoane poate fi incident si art 323 CP ?