Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Dependenta si deferenta
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Dependenta si deferenta

Imi place fotbalul ca sport,ca fenomen,ca spectacol,din nefericire,nu si cel autohton atat de otravit si de abuzat in ultima vreme.
Din dragoste pentru acest sport,in urma cu ceva timp,mi-am instalat pe P.C. ,astfel de ,jocuri virtuale,pe an ce trece mai sofisticate si mai diversificate.
Si am inceput sa joc cu dragoste,intai,apoi cu ardoare,dusa pana la dependenta.
Am reusit cu exercitiu si cu,anume sacrificii sa ajung la un anumit nivel,care ma facea dependent de fapt,de niste "succese virtuale"
Am realizat,ca de fapt nu am realizat nimic,eventual doar "satisfactii platonice" pentru ca totul era virtual si atunci m-am desprins din aceasta dependenta.
Ma veti intreba,in mod justificat care este legatura cu subiectul si am sa va solicit,in mod respectuos sa o judecati in final.
Dupa un timp am aflat despre"Avocatnet" si am reusit sa patrund pe acest forum,cu scopul de a ajuta pe cate cineva,in limita posibilitatilor si cunostintelor mele,fara a cauta beneficii de vreun fel,dar aici situatia era alta pentru ca succesul nu era unul virtual,ci in realitate puteam face un bine unuia sau altuia.
Aici este o anume,atmosfera,sunt oameni de valoare si de cultura,excelenti jurisiti sau specialisti pe care ii apreciez in mod deosebit.
La randul meu,am raspuns multora dintre cei care au invocat diverse probleme,mai bine sau mai rau,am gresit si mi-am asumat greselile,cerandu-mi scuze,chiar in postarile mele si dand dreptate cu fair-play tuturor celor care m-au corectat sau mi-au atras atentia.
Dupa un timp,am observat ca ma simt mai bine daca intru pe forum,ca aveam nevoie de provocari,ca aveam nevoie sa ajut.
Intrebarea care a mi-am pus-o si care a revenit in actualitate,este daca am devenit dependent de forum.
Probabil ca da,dar cu anumite precizari:
Imi plac disputele reale pe probleme,imi plac unii specialisti de aici,care intotdeauna au ce spune,cu argumente,care nasc dispute de idei,schimburi de opinii,din lcare ai ce invata.
Pe de alta parte,am observat ca dorinta ca lucrurile sa mearga pe un fagas normal si dorit ,in mod sigur, de initiatorii forumului,dar si de mine, nu poate fi indeplinita in totalitate, constatand ca sunt "persoane" care au transformat disputele de idei si intrajutorare,in niste "chestiuni personale" din care trebuiesc sa iasa "invingatori indoielnici"prin platitudini sau pentru a obtine un anume ratting,care inseamna pentru ei,"hai sa spunem orice" sau sa mergem pe sustinerile noastre,indiferent de lipsa lor de valoare,pana la absurd,declansand practic,ori o reactie argumentata la greseali ,din partea unora,ori indiferenta altora,care poate fi motivata ,prin orice regula a bunului simt.
Bunul simt il apreciez si il voi aprecia,dar din nefericire,in aceasta situatie,pentru "unii" inseamna "acceptul" de a continua in acelasi fel.
Nu am nimic cu nimeni,cum crede o anumita persoana-"nomina odiosa",nu doresc sa creez false conflicte,nu am "tinte" sau "obsesii", cum se exprima aceiasi persoana,dar mi se pare normal,uman si profesional,din partea d-sale sa isi schimbe modul de a vedea lucrurile,in beneficiul tuturor celor care pot profita de pe urma tuturor acestora ,moment in care voi avea toata deferenta fata de acesta persoana,cum am toata deferenta fata de cei care au avut sau nu au avut un punct de vedere in legatura cu aceasta disputa de idei.
Deocamdata,acum toata deferenta,fata de toti si tot deocamdata ,doresc sa raman "dependent" de "Avocatnet" !
Mai tarziu,nu stiu...
.
N.B.
Imi exprim multumirile si deferenta fata de cateva adevarate doamne,care intr-un fel sau altul,mi-au inspirat subiectul sau care intotdeauna vor putea fi considerate prieteni de nadejde.
Radu Gabrian, Mediator
L-as cita pe @Marius Torok :
"Traim in universuri paralele in care fiecare este rege in universul sau. "
Atat deocamdata !
www.avocatnet.ro/content/for...
ContSters109653, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
@. r. gabi, va multumesc si eu pentru invitatie. Subiectul lansat de dvs. este inca o provocare si sunt convinsa , nu doar pentru mine, ci si pentru alti colegi.
Sigur, fiecare dintre noi avem o poveste datorita careia am ajuns pe avocatnet.
Ar fi interesant sa aflam cat mai multe povesti....cert este ca majoritatea celor care au venit aici ...au si ramas. Motivatiile sunt probabil aceleasi pentru care ati ramas si dvs.: am gasit cu totii un loc unde putem fi utili , in care putem impartasi opinii, idei, un loc in care multi dintre noi avem de invatat si in care putem oferi din invatatura noastra.
Trebuie sa recunosc faptul ca sunt dependenta de avocatnet, si aceasta dependenta se datoreaza mai ales deferentei ...
Candva , fiecare dintre noi ,,bantuiam" pe net sau pierdeam ore in sir pe messenger....insa nu faceam decat sa comunicam...nu trebuie subestimata nici comunicarea, insa aici exista o comunicare cu mult, mult mai eficienta.
Sunt de acord cu faptul ca avem colegi minunati, care ofera cu genrozitate din cunostintele si invatatura lor, oameni pe care ii putem simti ca sunt calzi, generosi , prietenosi, chiar daca ne aflam intr-un spatiu virtual. Personal , am reusit sa ii cunosc pe fiecare , fara a ne fi vazut sau auzit, astfel incat, se intampla la fel ca in viata reala, se creeaza legaturi, prietenii, insa , din pacate, mai exista si neintelegeri, pe care, ca si dvs. le dezaprob. Ar fi de dorit ca acestea sa fie eliminate, sa intelegem ca aici avem cu totii un singur scop, ca nu suntem in instanta si nu ia nimeni ceva care apartine altcuiva.Chiar daca unii suntem mai putin sau mai mult pregatiti, acest lucru este firesc , unii se afla la inceput de drum, altii au mai multa experienta , practica, pe site sunt prezenti si studenti , insa consider ca am avem cu totii ceva comun, si anume pregatirea care este cu precadere juridica.
Acum imi vine in minte un alt subiect lansat de dvs., acela despre solidaritate.
Vreau sa va spun ca, asa cum afirma si un coleg al nostru, un exempludestul de elocvent de solidaritate este chiar ceea ce facem noi aici: Ajutam , in mod dezinteresat. Ajutam userii si ne ajutam intre noi.De aceea as vrea sa amintesc faptul ca in ultimele zile am primit de la colegi sau simpli useri numeroase materiale juridice de care aveam nevoie pentru lucrari, si nu am facut decat sa solicit acest ajutor...le multumesc pe aceasta cale. Unul dintre useri , respectiv odoamna, Corina T. , locuieste in Franta si am legat o prietenie tot pe acest site. Dumneaei s-a oferit sa imi si traduca din niste materiale ...un alt user mi-a trimis un cod de procedura penala al unui stat european...ceea ce vreau sa subliniez este faptul ca totusi mai exista solidaritate.
Revenind la oamenii minunati de aici , pe care ii gasesc a fi juristi bine pregatiti, sau avand alte profesii( nu nominalizez pe nimeni, fiindca ii consider pe toti prieteni) de-a lungul timpului cu unii dintre ei am consolidat o relatie mai stransa, intrucat unii dintre noi ne mai ,,jucam " prin forumul epigrame, mai postam melodii....mai scriem prin ,,discutiile la moda" sau cele politice...astfel incat ne cunoastem ceva mai bine. vreau sa le spun ca mi-a facut o deosebita placere sa am cu ei ,,dueluri" si oricand voi fi provocata....voi fi in garda. :) Imi amintesc cu placere ca ma fost impreuna chiar si de sarbatori, inclusiv de revelion...si chiar se simtea sarbatoarea si aici.
De asemenea, oricand am sa fiu provocata si la dezbateri pe teme juridice, am sa fiu bucuroasa sa schimb idei.
In inchieere( poate am sa revin asupra temei insa acum m-a cam lasat inspiratia) vreau sa mai spun ca aceasta dependenta este una benefica, nu am simtit vreodata ca imi dauneaza si voi avea mereu aceeasi consideratie pentru acest spatiu special si plin de noblete , si asta dintr-o mie de motive.
legally a scris:

@. r. gabi, va multumesc si eu pentru invitatie. Subiectul lansat de dvs. este inca o provocare si sunt convinsa , nu doar pentru mine, ci si pentru alti colegi.
Sigur, fiecare dintre noi avem o poveste datorita careia am ajuns pe avocatnet.
Ar fi interesant sa aflam cat mai multe povesti....cert este ca majoritatea celor care au venit aici ...au si ramas. Motivatiile sunt probabil aceleasi pentru care ati ramas si dvs.: am gasit cu totii un loc unde putem fi utili , in care putem impartasi opinii, idei, un loc in care multi dintre noi avem de invatat si in care putem oferi din invatatura noastra.
Trebuie sa recunosc faptul ca sunt dependenta de avocatnet, si aceasta dependenta se datoreaza mai ales deferentei ...
Candva , fiecare dintre noi ,,bantuiam" pe net sau pierdeam ore in sir pe messenger....insa nu faceam decat sa comunicam...nu trebuie subestimata nici comunicarea, insa aici exista o comunicare cu mult, mult mai eficienta.
... si asta dintr-o mie de motive.

=D>=D>=D>

Sa fie intr-un ceas bun !Si asta tot dintr-o mie de motive pe care avocat.net le merita !

:D
ContSters109653, utilizator
r.gabi a scris:

.... constatand ca sunt "persoane" care au transformat disputele de idei si intrajutorare,in niste "chestiuni personale" din care trebuiesc sa iasa "invingatori indoielnici"prin platitudini sau pentru a obtine un anume ratting,care inseamna pentru ei,"hai sa spunem orice" sau sa mergem pe sustinerile noastre,indiferent de lipsa lor de valoare,pana la absurd...

Ar trebui facuta o antologie pentru mesajele de genul:

Asa cum zice si *** nu exista alte variante legale.

Un "Asa-i" foarte intelept spus insa in mult prea multe cuvinte. Cata risipa!

Nu il pot contrazice pe domnul Mihai:
,,nu fac chestii iesite din comun! ''

Chiar nu pot...

Serios ?

Zic si eu ca domnu' Jan Hus cand a vazut ca o babuta vine sa puna si ea pe foc niste vreascuri ca sa arda ereticu' de tot: Oooo, sancta simplicitas! Insa fara sancta, ca nu e cazul.