Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Scutire taxe si impozite
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Scutire taxe si impozite

Mama este cu handicap grav si tatal este decedat. Pentru casa si terenul pe care l-au avut impreuna va plati impozit? Mentionez ca nu s-a dezbatut mostenirea dupa decesul tatalui. Multumesc!
Persoanele cu afectiuni incadrate in grad de handicap grav si accentuat,beneficiaza de facilitati conform L nr 448/2008 art 26 b) scutire de la plata impozitului pe cladire si teren
Buna seara.

Potrivit disp. Art. 26 din Legea nr. 448/2006 din 06/12/2006:
- Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:
a) scutire de impozit pe veniturile din salarii;
b) scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
c) scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d) scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
e) scutire de la plata taxei hoteliere."

Asadar, mama dvs. nu va plati impozit pe cladire si teren, cu conditia sa se adreseze cu o cerere la Administratia Financiara prin care solicita scutirea de impozit, la care va anexa doc. medicale care atesta gradul de handicap.

Cu bine.

av. Emilia Ene
Multumesc pt raspuns, dar cei de la adm locala sustin ca partea tatalui decedat si pentru care nu s-a dezbatut mostenirea este impozabila. Cine ar trebui sa plateasca? Multumesc
Dezbateti succesiunea. Dupa dezbaterea ei, jumatate veti plati dvs., cealalta jumatate a mamei va fi din nou scutita.
Practic, intr-un final veti ajunge sa platiti un sfert din cota stabilita pt. imobil.
Va multumesc,mult