avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Facilitati fiscale pentru persoanele cu dizabilitati ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Facilitati fiscale pentru persoanele cu dizabilitati (scutire impozit auto)

Buna ziua ,
Sunt persoana incadrata in grad de handicap 2 accentuat (amputatie brat drept)
si detin in propietate un autoturism care are ca dotare cutie automata din fabrica,
si nu are nevoie de o adaptare suplimentara in acest sens .
Singura adaptare de neluat in seama este o nuca montata pe volan de catre mine achizitionata din comert ( 35 lei ) . Intrebarea mea este : De ce nu pot beneficia de acele facilitati fiscale , chiar daca nu am nevoie de o adaptare speciala desi sunt in categoria celor cu dizabilitati motorii ?
Mentionez ca mi-a fost refuzat acest lucru.
Cel mai recent răspuns: Cabinet Expert Contabil , Contabil 18:44, 4 Decembrie 2014
legea 448/2006
Facilităţi
Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:
scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
scutire de la plata taxei hoteliere.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit persoana cu handicap iustinian 13 iustinian 13 As dorii sa stiu daca o persoana cu handicap grav - tatal meu, beneficiaza de scutire la plata impozitului pe casa, terenul aferent casei si teren arabil in ... (vezi toată discuția)
Persoana cu handicap accentuat axellcom axellcom Buna ziua. O ruda are certificat de handicap accentuat (stoma). Intrebarea este daca este scutit de la taxa auto pentru o masina care o aduce . In lege zice ca ... (vezi toată discuția)
Donatie auto catre persoana cu dizabilitati rollea rollea locuiesc in italia (rezident cu acte !) doresc sa vin in tara si sa donez unei persoane cu dizabilitati fizice un autoturism euro 2 cu motor de 1400 cc . accea ... (vezi toată discuția)