Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Facilitati fiscale pentru persoanele cu dizabilitati ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Facilitati fiscale pentru persoanele cu dizabilitati (scutire impozit auto)

Buna ziua ,
Sunt persoana incadrata in grad de handicap 2 accentuat (amputatie brat drept)
si detin in propietate un autoturism care are ca dotare cutie automata din fabrica,
si nu are nevoie de o adaptare suplimentara in acest sens .
Singura adaptare de neluat in seama este o nuca montata pe volan de catre mine achizitionata din comert ( 35 lei ) . Intrebarea mea este : De ce nu pot beneficia de acele facilitati fiscale , chiar daca nu am nevoie de o adaptare speciala desi sunt in categoria celor cu dizabilitati motorii ?
Mentionez ca mi-a fost refuzat acest lucru.
legea 448/2006
Facilităţi
Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:
scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
scutire de la plata taxei hoteliere.