Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cum se desfasoara un proces?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cum se desfasoara un proces?

Sunt si eu chemat la proces miercuri acuzat de ucider din culpa si vreau sa intreb ce se intampla la prima infatisare la proces, sunt chemat la bara? Oare cat dureaza o infatisare?Sincer nu stiu cum este, avocatul este din oficiu din motive financiare.
Veti fi audiat.Depinde cate dosare sunt pe lista de sedinta!Cu prioritate se iau arestatii!
Buna seara.

Se face apelul de catre grefierul de sedinta. Dvs. veti raspunde "prezent", av. din oficiu va raspunde "si asistat din oficiu".
Veti fi legitimat, ceea ce inseamna ca trebuie sa aveti CI-ul la dvs.
Se poate sa fie lipsa de procedura sau sa va audieze, sau sa se acorde termen pt. ca instanta solicita diverse relatii. Asadar se pot intampla multe.
Poate partea vadamata sa ceara termen sa isi angajeze avocat.
Va sfatuiesc sa aveti o tinuta ingrijita, sa nu vorbiti neintrebat, sa nu deranjati sedinta de judecata si sa va inchideti telefonul mobil.

Mult succes!

av. Emilia Ene
partea vatamata
Pentru a va putea acomoda cu atmosfera din instanta ,aveti posibilitatea sa va deplasati ,fara tracul calitatii,inainte de termen
Timpul de desfasuare al infatisarii este conditionat de complexitatea cauzei,numar parti.
Daca procedura este indeplinita veti fi audiat
Daca cunoasteti avocatul care a fost repartizat de la barou,ar fi de preferat sa incercati o discutie in prealabil cu acesta
Daca avocatul partii civile are dreptul sa ma audieze in procesul penal?