avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor vechime
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor vechime

Am lucrat la o societate din anul 1977, in cartea de munca este trecut sporul de vechime din anul 2001pana in feb 2010.Am cerut sporul de vechime de la societate pana in anul 2001 si mi s-a dat din anul 1992 pana in 2001. Explicatia a fost , ca restul de spor vechime este la "nivel national".Ce ma sfatuita sa fac - multumesc mult
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:09, 7 Mai 2010
Solicitati de la ei o adeverinta in care sa se specifice ca ptr acea perioada s-a acordat sporul de vechime prevazut de legislatia in vigoare la acea data.
Asa este, pana in 1992 toata lumea avea acelasi spor de vechime si acesta se ia in calcul "automat" de catre Casele de Pensii, in baza Legii19/2000:

Art.164 (3) La determinarea punctajelor anuale, pe lângă salariile prevăzute la alin. (1) se au în vedere şi sporurile cu caracter permanent, care, după data de 1 aprilie 1992, au făcut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislaţiei anterioare şi care sunt înregistrate în carnetul de muncă sau sunt dovedite cu adeverinţe eliberate de unităţi, conform legislaţiei în vigoare. Sporul de vechime care se utilizează la stabilirea punctajelor anuale este următorul:
a) perioada 1 martie 1970 - 1 septembrie 1983:
3% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 5 - 10 ani;
5% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 10 - 15 ani;
7% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 15 - 20 de ani;
10% pentru o vechime în muncă totală de peste 20 de ani;
b) perioada 1 septembrie 1983 - 1 aprilie 1992:
3% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 3 - 5 ani;
6% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 5 - 10 ani;
9% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 10 - 15 ani;
12% pentru o vechime în muncă totală cuprinsă între 15 - 20 de ani;
15% pentru o vechime în muncă totală de peste 20 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata getazan getazan Am verifcat graficul (grila )de calcul a pensiei si am constatat erori ex.la 3 luni spor de vechime 12 in loc de 15sau o aeverinta eliberata de o unitate la ... (vezi toată discuția)
Spor vechime 1974-1987 lorelayold76 lorelayold76 Va rog sa ma ajutati sa gasesc procentele ce se aplicau in acea perioada pentru sporul de vechime pentru a putea intocmi o adeverinta cu sporurile in vederea ... (vezi toată discuția)
Cadrul legal spor vechime. solov solov Buna ziua, Va rog daca se poate sa ma ajutati cu cadrul legal acordarii sporurulir de vechime , am lucrat in perioada 1971-2013,la dosarul de pensie am ... (vezi toată discuția)