avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE ANTICIPATA
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE ANTICIPATA

Am verifcat graficul (grila )de calcul a pensiei si am constatat erori ex.la 3 luni spor de vechime 12 in loc de 15sau o aeverinta eliberata de o unitate la care am lucrat a fost emisa gresit cum:pt.7 luni nu mi sa trecut ind.de conducere ce pot face,sa contest si sa solict o noua adeverinta de la unit.resp.cu ind.corecta
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 18:49, 13 Noiembrie 2009
Sporul de vechime care se utilizeaza la stabilirea punctajului mediu anual este cel prevazut la art. 164, alin. (3) din Legea nr. 19/2000. In cazul indemnizatiei de conducere uitati-va pe "date privitoare la activitatea in munca" la rubrica "alte sporuri". De ce intrebati daca sa solicitati o alta adeverinta, v-au spus cei de la pensii ca adeverinta nu este intocmita corect?

ART. 164
(3) La determinarea punctajelor anuale, pe langa salariile prevazute la alin. (1) se au in vedere si sporurile cu caracter permanent, care, dupa data de 1 aprilie 1992, au facut parte din baza de calcul a pensiilor conform legislatiei anterioare si care sunt inregistrate in carnetul de munca sau sunt dovedite cu adeverinte eliberate de unitati, conform legislatiei in vigoare. Sporul de vechime care se utilizeaza la stabilirea punctajelor anuale este urmatorul:
a) perioada 1 martie 1970 - 1 septembrie 1983:
3% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 5-10 ani;
5% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 10-15 ani;
7% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 15-20 de ani;
10% pentru o vechime in munca totala de peste 20 de ani;
b) perioada 1 septembrie 1983 - 1 aprilie 1992:
3% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 3-5 ani;
6% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 5-10 ani;
9% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 10-15 ani;
12% pentru o vechime in munca totala cuprinsa intre 15-20 de ani;
15% pentru o vechime in munca totala de peste 20 de ani.
(4) Pentru perioada de dupa 1 aprilie 1992 sporul de vechime utilizat la stabilirea punctajelor anuale este cel inregistrat in carnetul de munca.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Spor vechime harpa ion harpa ion Am lucrat la o societate din anul 1977, in cartea de munca este trecut sporul de vechime din anul 2001pana in feb 2010.Am cerut sporul de vechime de la ... (vezi toată discuția)
Spor vechime 1974-1987 lorelayold76 lorelayold76 Va rog sa ma ajutati sa gasesc procentele ce se aplicau in acea perioada pentru sporul de vechime pentru a putea intocmi o adeverinta cu sporurile in vederea ... (vezi toată discuția)
Cadrul legal spor vechime. solov solov Buna ziua, Va rog daca se poate sa ma ajutati cu cadrul legal acordarii sporurulir de vechime , am lucrat in perioada 1971-2013,la dosarul de pensie am ... (vezi toată discuția)