Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... impozit pe locuinte
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

impozit pe locuinte

Am cateva intrebari carora nu le gasesc raspunsul sau nu stiu unde sa le caut... Intentionez sa-mi construiesc o casa. Mi s-a spus (surse neoficiale) ca locuinta trebuie sa aiba maxim 150 mp, altfel se va considera de lux iar impozitul anual va fi mult mai mare. Este adevarat? Care anume sunt elementele din constructie care intra in calculul impozitului (ma refer la balcoane, terase etc.etc.)? Va multumesc!
gheorghita iana, utilizator
valoarea impozabila a casei se majoreaza cu cate 5% pentru fiecare 50 de mp care depaseste cei 150 mp. iar impozitul se calculeaza prin applicarea 0,1% din valoarea impozabila
balcoanele intra in elementele care se iau in calcul la stabilirea valorii impozabile, mai putin terasele neacoperite
Codul fiscal, art.251
MarcV, utilizator