avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul la vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul la vizita

in urma divortului am obtinut custodia copilului in intregime deoarece fostul sot nu a cerut nici drept de vizita. acum ma aflu cu minorul in alta taraunde am o slujba si m-am stabilit aici. dupa un an sotul meu m-a actionat in jude cata pentru drept la vizita.daca revin cu copilul in tara il mai pot scoate apoi fara aprobarea fostului sot?
Cel mai recent răspuns: ContSters79003 , utilizator 21:06, 7 Mai 2010
Da.

Parintele divortat, caruia nu i s-a incredintat copilul, pastreaza dreptul de a avea legaturi personale cu acesta, precum si de a veghea la cresterea, educarea, invatatura si pregatirea lui profesionala .
Daca nu veti obtine acordul fostului sot , veti avea dificultati la plecare
jason stratham a scris:

in urma divortului am obtinut custodia copilului in intregime deoarece fostul sot nu a cerut nici drept de vizita. acum ma aflu cu minorul in alta taraunde am o slujba si m-am stabilit aici. dupa un an sotul meu m-a actionat in jude cata pentru drept la vizita.daca revin cu copilul in tara il mai pot scoate apoi fara aprobarea fostului sot?


Puteti iesi din tara fara acordul fostului sot,cata vreme aveti custodia copilului!
Cu siguranta puteti iesi din tara cu copilul fara a fi necesar acordul celuilalt parinte intrucat aveti sentinta civila definitiva si irevocabila care stabileste ca minorul va fost incredintat d-voastra spre crestere si educare.
Intradevar tatal are dreptul potrivit art.14 din Legea nr.272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului, de a mentine legaturi personale cu minorul atata timp cat acestea nu sunt de natura a pune in pericol dezvoltarea psihica, fizica, sociala si mentala a copilului.
Nu va poate impiedica sa iesiti din tara cu copilul pe motiv ca doreste sa mentina legaturi cu acesta prin vizite.

Alte discuții în legătură

Plecare din tara anoni anoni Buna ziua. Am nevoie de sfatul dumneavoastra inr-o problema. In scurt timp se va pronunta divortul dintre mine si sotul meu iar fetita noastra in varsta de 6 ... (vezi toată discuția)
stabilire program vizitare minor matildamihai matildamihai Divortat,custodia copilului acordata sotiei,sotia recasatorita cu un roman,plecata in Germania cu copilul fara acordul meu.In Romania la divort nu mi s-a ... (vezi toată discuția)
Custodia copilului blondycd2000 blondycd2000 daca la divort am obtinut custodia minorului, iar fostul sot nu are stabilit inca dreptul la vizita, pot calatorii in strainatate cu minorul fara acordul ... (vezi toată discuția)