Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... dreptul la vizita
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

dreptul la vizita

in urma divortului am obtinut custodia copilului in intregime deoarece fostul sot nu a cerut nici drept de vizita. acum ma aflu cu minorul in alta taraunde am o slujba si m-am stabilit aici. dupa un an sotul meu m-a actionat in jude cata pentru drept la vizita.daca revin cu copilul in tara il mai pot scoate apoi fara aprobarea fostului sot?
Da.

Parintele divortat, caruia nu i s-a incredintat copilul, pastreaza dreptul de a avea legaturi personale cu acesta, precum si de a veghea la cresterea, educarea, invatatura si pregatirea lui profesionala .
Daca nu veti obtine acordul fostului sot , veti avea dificultati la plecare
jason stratham a scris:

in urma divortului am obtinut custodia copilului in intregime deoarece fostul sot nu a cerut nici drept de vizita. acum ma aflu cu minorul in alta taraunde am o slujba si m-am stabilit aici. dupa un an sotul meu m-a actionat in jude cata pentru drept la vizita.daca revin cu copilul in tara il mai pot scoate apoi fara aprobarea fostului sot?

Puteti iesi din tara fara acordul fostului sot,cata vreme aveti custodia copilului!
Cu siguranta puteti iesi din tara cu copilul fara a fi necesar acordul celuilalt parinte intrucat aveti sentinta civila definitiva si irevocabila care stabileste ca minorul va fost incredintat d-voastra spre crestere si educare.
Intradevar tatal are dreptul potrivit art.14 din Legea nr.272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului, de a mentine legaturi personale cu minorul atata timp cat acestea nu sunt de natura a pune in pericol dezvoltarea psihica, fizica, sociala si mentala a copilului.
Nu va poate impiedica sa iesiti din tara cu copilul pe motiv ca doreste sa mentina legaturi cu acesta prin vizite.