Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar penal

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti si mie
1. daca politia poate sa hotarasca daca un dosar este penal?
2. persoanei caruia i s-a intocmit dosar penal trebiue sa i se aduca la cunostinta in vre un fel acest lucru? Daca da in cat timp de la data intocmirii dosarului.
3. Daca pot refuza sa dau o declaratie politistului pe motiv ca nu am avocat.
va multumesc si varo daca se poate un raspuns urgent (maine dimineata la 9,30 trebuie sa ma prezint la politie)

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti si mie
1. daca politia poate sa hotarasca daca un dosar este penal?
2. persoanei caruia i s-a intocmit dosar penal trebiue sa i se aduca la cunostinta in vre un fel acest lucru? Daca da in cat timp de la data intocmirii dosarului.
3. Daca pot refuza sa dau o declaratie politistului pe motiv ca nu am avocat.
va multumesc si varo daca se poate un raspuns urgent (maine dimineata la 9,30 trebuie sa ma prezint la politie)

1. nu
2. da, trebuie sa-i aduca la cunostinta acest lucru, doar e faptuitor ,nu? cit de repede!
3.da, poti refuza. dar iti pot da ei unu din oficiu, daca sunt asa grabiti!
asa ca, dupa ce iti aduc la cunostinta fapta pentru care esti cercetat/a, solicita alta data pt. a da declaratiea pt. a-ti angaja aparatorul.
multumesc mult mult de tot pentru raspuns si pentru rapiditate
da' noua poti sa ne spui de ce esti acuzat/a?
poate iti dam mai multe sfaturi?
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
POLIGRAF_DOSAR PENAL?!

Buna, am mai discutat pe acest forum despre problema mea cu ceva timp in urma, dar sa incep iar cu inceputul: anul trecut in decembrie am fost citata la politie ca “martor” intr-un dosar penal, (habar nu aveam despre ce era vorba), m-am prezentat si am aflat ca telefonul pe care il detineam si pe care il cumparasem din “targ” fusese declarat “furat”. Am fost “anchetata” ce si cum, de unde il am, de cat timp, in fine, am dat o declaratie care se incheia cu :”sunt de acord cu testarea poligraf”, care a fost mai mult “dictare” dupa parerea mea, ca sa nu mai spun de faptul ca s-au comportat cu mine de parca eram cea mai mare “infractoare”, nu un om simplu care nu a trecut pe la politie decat pentru a-si face buletinul. Am crezut ca asta a fost tot, dar m-am inselat, in februarie anul curent am primit iar o citatie, tot ca “martor” in acelasi dosar penal, ajunsa acolo mi-au pus declaratia anterioara in fata, mi-a dat pixul si incepuse sa imi “dicteze” iar, nu mai imi aduc aminte ce anume ca atunci am vazut “rosu” in fata ochilor, am lasat pixul jos si am zis ca nu mai scriu nimic, ca nu mai am nimic de declarat, etc., pana la urma mi-a zis sa scriu doar daca am folosit doar cartela cu numarul pe care il am in prezent in acel telefon de cand l-am cumparat, sau alta cartela daca am mai avut. Si asta a fost, iar am crezut ca s-a terminat, dar “surpriza”, in martie ma “trezesc” cu alta citatie, tot ca “martor” in acelasi dosar penal, nu am mai apucat sa ma duc, pentru ca inainte cu o zi de data prezentarii am primit un mesaj in care imi spunea sa nu ma mai prezint in ziua aceea, ca a intervenit o problema. Am crezut ca gata, chiar au rezolvat cazul si nu mai “fataie”, nu ma mai cheama ca “martor”, oricum nu am inteles ce fel de martor eram eu, ca eram mai mult un fel de “martor invinuit” un fel de “suspect” dupa felul cum s-a comportat cu mine de fiecare data, dar stupoare, in iulie alta citatie, tot “martor”, tot acelasi dosar penal, in fine, imi aman concediul, ma duc acolo sa vad despre ce mai e vorba, ce mai vor, ajung si iar “surpriza”, persoana care imi facuse citatia (aceeasi care a facut-o de fiecare data) era in concediu de odihna, si nimeni nu imi spunea nimic pe la sectie, adica eu ce ar trebui sa fac in cazul acela, decat “mistouri”, am sunat-o de “n” ori, nu s-a deranjat sa raspunda, apoi i-am trimis un mesaj in care ma prezentam si ii spuneam ca aveam citatie pentru ziua aceea, la cateva minute ma suna si imi spune ca sunt programata la poligraf si sa ma intorc la sectie sa vorbesc cu “nu stiu cine” ca ma asteapta, (eu intrebasem acolo daca ii tine cineva locul, dar au spus ca nu), bineinteles ca eu plecasem catre serviciu si nu am mai vrut sa ma intorc de nervi si de ambitie.Ma intreb oare ei ii da cineva amenda ca nu era prezenta acolo??!!, ca eu daca nu ma prezentam ma “trezeam” imediat cu amenda ….nu este corect. Am inceput sa ma documentez despre poligraf, ca sa stiu si eu ce si cum se procedeaza, ca nu stiam absolut nimic despre acest test. Si in sfarsit am ajuns in prezent, pentru august,am avut alta citatie, pe care nu mai scria in ce calitate sunt chemata, bineinteles ca m-am prezentat, si acolo era alta persoana care mi-a spus ca mergem la poligraf, am inceput sa pun tot felul de intrebari despre asta, cum este, cat dureaza, daca are voie sa il faca asa oricine, daca rezultatul este considerat proba…etc, (citisem si eu cate ceva si vroiam sa vad daca asa este si in realitate), in fine, a inceput persoana aceea sa imi spuna niste “aberatii” de am vazut iar “rosu” in fata ochilor, ca de exemplu: “ ca testul este obligatoriu daca am declarat ca sunt de accord, ca poate sa il faca oricine, si l-am intrebat daca conteaza ca esti cardiac, insarcinata sau daca urmezi un tratament, daca ai voie sa il faci sau nu, sau daca afecteaza rezultatul faptul ca esti o fire mai “emotiva” si a avut “tupeul” sa imi spuna ca nu are nici o importanta asta, se face oricum, si asta m-a scos iar din “sarite” si i-am spus ca nu mai fac nici un test, ca nu este obligatoriu, ca nu este proba…etc, a spus ca o sa il fac, si i-am spus ca vreau sa vad cum o sa ma oblige sa merg, si a lasat-o mai moale, dar era prea tarziu, ma enervasem prea tare si nu am mai vrut sa imi pierd timpul, ma tot “forta”, ca trebuie sa merg, ca am declarat ca sunt de acord, ca daca dau alta declaratie ca nu mai sunt de acord cu testarea este “fals in declaratii” si ca pe baza asta imi face dosar penal. Pana la urma am dat o declaratie in care spun:”ca nu pot efectua testul poligraf, din motive medicale”. Chiar este “fals in declaratie”?? Chiar poate sa imi faca dosar penal pentru asta?? Pana la urma testul este benevol si nici nu este proba. La ce sa ma mai astept de acum incolo, ca m-am saturat de ei si de citatiile lor?? Ce pot face?? Va rog, astept raspuns, multumesc.
Nickyta, utilizator
Cand s-au intamplat toate acestea?
Am fost plecat o perioada. Stiu ca mi-ai lasat si un mesaj pe mp dar chiar nu am avut timp!
Sune-mi daca postarea ta mai este de actualitate!