Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum pot obtine custodia minorului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum pot obtine custodia minorului

am stat in concubinaj am o fetita de 5 ani nu am vazuto de 3 ani dar am o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila unde am drept de vizita al minorei dar mentionez ca nici eu nici fosta concubina nu avem custodia fetei si nici nu sint de gasit acuma,as vrea sa stiu daca o dau in judecata pt custodie pot sa o obtin chiar daca ea nu se prezinta sau sar putea ca atunci ea sa vina la judecatorie si sa obtina ea custodia fetei,ce ma sfatuiti sa fac?

Din punct de vedere juridic o puteti actiona in judecata pe mama fetitei pentru reincredintarea minorei,motivat de faptul(care trebuieste dovedit cu acte,interogatoriul acesteia,martori si ancheta sociala)ca nu are in nicun fel grija de minora ,lasand-o in grija bunicii materne.
Din punct de vedere al parintelui,trebuieste sa intreprindeti ceva pentru a va apropia mai mult de minora.
dar daca ea nu se prezinta la nici un termen de judecata cum a facut si la programul de stabilire vizitare minor nu pot obtine custodia?si daca se prezinta si eu pierd procesul legea i va incredintao ei sau tr sa ma dea ea in judecata pentu custodie
Pierderea sau castigarea procesului este o chistiune de probatorii,asupra carora apreciaza,in mod suveran,instanta de judecata.
Deci in functie de pertinenta acestor probatorii(de cat sunt ele de convingatoare),instanta de judecata se va pronunta