avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

sotul meu a decedat pe 19 .04.2010 si as dori sa stiu daca e necesar sa fac succesiunea antrucat am 4 copii . toti sant majori .si mai doresc sa stiu si cat costa taxa pentru ca eu am un salar de 150 lei lunar , din care mi se retine tot ce e de retinut si an mana mai primesc 98 lei. cand trebuie sa fac succesiunea ? acum sau peste cativa ani ?
Cel mai recent răspuns: Daniel Coman , Avocat 23:46, 8 Mai 2010
Partajul iti puteti formula oricand.
Daca va intelegeti cu copiii ar fi bine sa incheiati o
tranzactie in fata instantei.
Taxa se stabileste in functie de valoarea bunurilor
conform tabelelor notariale.
Avand in vedere ca aveti venituri mici formulati in instatnta
cerere de scutire taxa de timbru in conformitate cu prevederile legii
Conform OUG nr. 51/2008 privind ajutorul public judiciar în materie civilă, modificată prin Legea nr 193/2008 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 51/2008 privind ajutorul public judiciar în materie civilă,
puteti beneficia de scutire taxa de timbru daca aveti venituri sub
500 de lei pe fiecare membru de familie.
Este de preferat sa dezbateti succesiunea prin consens ,la notar,varianta care incumba costuri relativ scazute
Taxa aferente este conditionata de valoarea masei succesorale
In instanta, daca vi se admite cererea de scutire a taxelor de timbru
si incheiati tranzactie, costurile vor practic nule.
Va trebuie totusi sa luati legatura cu un avocat care sa va redacteze cererea
si tranzactia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune salmiroxa salmiroxa Suntem 4 frati din Dorohoi, eu locuiesc in Vaslui si vreau sa deschid succsiunea , dar sunt somera cu 480ron pe luna , un alt frate in Italia aproape disparut ... (vezi toată discuția)
taxele judiciare de timbru Adalbert Gabriel Gazdovici Adalbert Gabriel Gazdovici Muncesc cel mai mult intr-o zona in care sunt succesiuni nedezbatute de 3-4 generatii. Uneori e greu sa aflu cine este acela inscris in 1879 in cartea ... (vezi toată discuția)
Partaj - eventuala scutire de taxa? mariana74 mariana74 Am handicap grad.2 Va rog frumos sa Am handicap cradul 2 accentuat Am handicap gradul 2 accentuat asi vrea sa stiu daca beneficiez de ... (vezi toată discuția)