Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

sotul meu a decedat pe 19 .04.2010 si as dori sa stiu daca e necesar sa fac succesiunea antrucat am 4 copii . toti sant majori .si mai doresc sa stiu si cat costa taxa pentru ca eu am un salar de 150 lei lunar , din care mi se retine tot ce e de retinut si an mana mai primesc 98 lei. cand trebuie sa fac succesiunea ? acum sau peste cativa ani ?
Partajul iti puteti formula oricand.
Daca va intelegeti cu copiii ar fi bine sa incheiati o
tranzactie in fata instantei.
Taxa se stabileste in functie de valoarea bunurilor
conform tabelelor notariale.
Avand in vedere ca aveti venituri mici formulati in instatnta
cerere de scutire taxa de timbru in conformitate cu prevederile legii
Conform OUG nr. 51/2008 privind ajutorul public judiciar în materie civilă, modificată prin Legea nr 193/2008 pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 51/2008 privind ajutorul public judiciar în materie civilă,
puteti beneficia de scutire taxa de timbru daca aveti venituri sub
500 de lei pe fiecare membru de familie.
Este de preferat sa dezbateti succesiunea prin consens ,la notar,varianta care incumba costuri relativ scazute
Taxa aferente este conditionata de valoarea masei succesorale
In instanta, daca vi se admite cererea de scutire a taxelor de timbru
si incheiati tranzactie, costurile vor practic nule.
Va trebuie totusi sa luati legatura cu un avocat care sa va redacteze cererea
si tranzactia.