Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA romanesc cu punct de lucru in Italia
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA romanesc cu punct de lucru in Italia

Buna ziua,

sunt interesata sa deschid un magazin de produse alimentare in Italia, dar firma (PFA) sa o deschid in Romania.
As dori sa stiu ce cod CAEN ar trebui sa folosesc si daca m-ar putea ajuta cineva cu informatii referitoare la conditii/regimul alimentelor la vama.
De asemenea, ce avize ar trebui sa iau si de unde: Romania sau Italia?
Multumesc
PFA nu inseamna firma ci inseamna persoana fizica autorizata sa presteze o activitate. PFA infiintata in Romania este subiect de drept romanesc si se supune, in desfasurarea activitatii pentru care a fost autorizata, legislatiei romananesti si. Nu este infiintata conform legii societatiilor comerciale.
Pentru a desfasura activitate pe teritoriul unei alte tari, exp.PFA, cel interesat trebuie sa se inregistreze si sa functioneze conform legislatiei straine.
Multumesc!