Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Autorizatii de functionare magazin alimentar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Autorizatii de functionare magazin alimentar

Ce autorizatii de functionare imi trebuiesc daca vreau sa imi deschid un magazin cu amanuntul (alimentare si nealimentare)? Exista firme care ma pot ajuta pentru a obtine autorizatiile?
Autorizatie senitar-veterinara, SANEPID, PSI, primarie, mediu.
multumesc:)
In principiu, autorizarea functionarii unui magazin alimentar se aproba de judecatorul delegat la ORC in baza Declaratiei model 2 formulata de dvs., ca indepliniti conditiile de functionare pentru magazin alimentar.
Dupa autorizare, declaratia dvs. este transmisa catre autoritatile competente(Directia sanitara, Directia Sanitar-Veterinara si pentru Siguranta Alimentelor, ITM, Inspectoratul pentru Protectia Mediului) care, prin reprezentanti, vor verifica indeplinirea conditiilor de functionare.
Evident ca va trebui sa aveti printre altele, spatii de frig si vitrine frigorifice pentru carne, produse din carne, lactate, care sa fie amplasate in spatii placate cu gresie si faianta, grup sanitar pentru folosinta personalui, echipament de protectie, standuri, rafturi pentru celelalte produse, etc
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Eu am trecut de acest pas, vorbeam direct de autorizatii.
In cazul in care firma inca nu exista va trebui si statut, specimen de semnatura, acte de spatiu....
Dar nu ati intrebat de constituirea unei societati ci v-ati referit la un magazin alimentar.