Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... spor inlocuitor cfp
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

spor inlocuitor cfp

spuneti-mi va rog daca pot primi sporul de 25% pt viza cfp in cazul in care inlocuiesc seful contabil prin dispozitie de inlocuitor in cazul in care acesta e plecat in concediu 15 zile,va rog si baza legala
multumesc
Tocmai am primit un raspuns de la ANFP privind modul de inlocuire a persoanelor care ocupa functii de conducere, pe perioada efectuarii concediului de odihna: se precizeaza ca efectuarea concediului de odihna nu suspenda raportul de serviciu, in acceptiunea legii 188/1999. Ca urmare, inlocuitorul sefului nu va fi promovat temporar pe functia celui aflat in concediu (situatie in care ar fi avut dreptul la salariul + sporurile aferente functiei inlocuite) ci i se vor delega atributii suplimentare pe perioada concediului (caz in care nu se acorda nici un spor)#-o
NU INTELEG DECI EU IMI VOI PUNE SEMNATURA SI ALTUL CARE E IN CONCEDIU VA FI PLATIT.NU MI SE PARE CORECT .
NU MA REFER LA PROMOVARE CI DOAR LA PLATA SPORULUI
Drepturile salariale aferente functiei (inclusiv sporul de CFP) pot fi platite altui fp doar in conditiile promovarii temporare pe functia publica de conducere...ori acest lucru nu se poate face pe perioada concediului de odihna al titularului, intrucat acesta nu este un motiv legal de suspendare a raporturilor de serviciu...
biliana a scris:

NU INTELEG DECI EU IMI VOI PUNE SEMNATURA SI ALTUL CARE E IN CONCEDIU VA FI PLATIT.NU MI SE PARE CORECT .

Dupa revenirea titularului din CO, daca ati rezolvat problemele cu competenta si profesionalism, puteti primi o prima de la sefii dvs. (!!).