avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... spor inlocuitor cfp
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

spor inlocuitor cfp

spuneti-mi va rog daca pot primi sporul de 25% pt viza cfp in cazul in care inlocuiesc seful contabil prin dispozitie de inlocuitor in cazul in care acesta e plecat in concediu 15 zile,va rog si baza legala
multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:54, 11 Mai 2010
Tocmai am primit un raspuns de la ANFP privind modul de inlocuire a persoanelor care ocupa functii de conducere, pe perioada efectuarii concediului de odihna: se precizeaza ca efectuarea concediului de odihna nu suspenda raportul de serviciu, in acceptiunea legii 188/1999. Ca urmare, inlocuitorul sefului nu va fi promovat temporar pe functia celui aflat in concediu (situatie in care ar fi avut dreptul la salariul + sporurile aferente functiei inlocuite) ci i se vor delega atributii suplimentare pe perioada concediului (caz in care nu se acorda nici un spor)#-o
NU INTELEG DECI EU IMI VOI PUNE SEMNATURA SI ALTUL CARE E IN CONCEDIU VA FI PLATIT.NU MI SE PARE CORECT .
NU MA REFER LA PROMOVARE CI DOAR LA PLATA SPORULUI
Drepturile salariale aferente functiei (inclusiv sporul de CFP) pot fi platite altui fp doar in conditiile promovarii temporare pe functia publica de conducere...ori acest lucru nu se poate face pe perioada concediului de odihna al titularului, intrucat acesta nu este un motiv legal de suspendare a raporturilor de serviciu...
biliana a scris:

NU INTELEG DECI EU IMI VOI PUNE SEMNATURA SI ALTUL CARE E IN CONCEDIU VA FI PLATIT.NU MI SE PARE CORECT .

Dupa revenirea titularului din CO, daca ati rezolvat problemele cu competenta si profesionalism, puteti primi o prima de la sefii dvs. (!!).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare secretar comuna? dan18dana18 dan18dana18 o alta problema stringenta...secretarul unei comunei este suspendat pe perioada nedeterminata si locul este declarat temporar vacant si evident ocupat cu aviz ... (vezi toată discuția)
Promovare functionar public de conducere elenacapricorn elenacapricorn A mai aflat cineva,ceva despre promovarea sau salarizarea functionrilor publici cu functie de conducere? Cazul meu: -functionar public de conducere-sef ... (vezi toată discuția)
Sporul aferent functiei de conducere filozoful filozoful Daca esti numit in functia de sef serviciu-interimar, prin dispozitie de primar, pe o perioada de 6 luni,( atat am inteles ca e legal cu aprobarea ANFP), ai ... (vezi toată discuția)