Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Am luat amenda \"aiurea\" pt ca am sunat la 112! vreau ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Am luat amenda "aiurea" pt ca am sunat la 112! vreau sa fac constestatie! ma poate sfatui cineva?

buna ziua,
in noaptea de 28.04.2010, asteptand pe cineva pe o strada mai retrasa, am tot vazut o masina ca venea spre mine. acum eu fiind si mai emotiv putin, m-am cam speriat si am plecat de la locul unde trebuia sa ma intalnesc cu persoana respectiva. de retinut asta se intampla in jurul orei 02:00 AM. acum eu tot deplasandu-ma masina se tot tinea de mine, eu nu m-am uitat inapoi...ba venea langa mine ba ma urmarea in spatele meu. automat ca na m-am panicat si apelat numarul unic de urgenta 112...acum vb cu operatoarea spun ca nu este o urgenta si ii explic care-i faza....acum dansa ma redirectionat catre cel apropiat post de Politie, explicandu-le si lor aceasi temere a mea. bun...eu intre timp deja sunasem la un taxi sa vina dupa mine. acum masina din spatele meu vazand ca am inceput sa sun...sau nu stiu ce l-a determinat...a venit in fata mea si a oprit masina...erau niste "amici" care ii cunosteam din facultate. in fine imi trecuse fiorii...ma calmasem si eu ca deja nu stiam ce cale sa mai iau, le-am explicat ca m-au speriat de moarte iar intre timp sunt sunat de la Politie, ca unde ma aflu? eram pe langa un o statie de alimentare iar ei mi-au spus sa raman acolo ca sa vina dansii. deja intre timp "amicii" astia care mi-au copt-o plecase iar eu plecasem spre casa cu un taxi. eu i-am repetat agentului care ma sunase ca am aflat ce si cum cu masina si ca se rezolvase problema. a doua zi eu avand munca nu am mai stat sa astept pe nimeni, a venit masina m-am dus acasa. agentul de la telefon imi spune ca o sa ma aleg cu o amenda pt ca am sunat nemotivat la 112. zis si facut pe data de 30.04 primesc de la posta ca am o recomandata, nu ma asteptam dar pe data de 03.05 cand am si desfacut-o si semnat primirea ei...ce sa fac proces verbal cu amenda de 500lei pt apelarea abuziva a numarului unic de urgenta 112. acum eu o trimit pe nevasta-mea sa plateasca amenda in urmatoarea zi 250lei am platit. acum in procesul verbal scrie ca am declarat ca a fost o gluma. (nu ca nu ar fi adevarat, chiar asa am si spus ca sa ii scot pe idiotii aia de cunostiinte ale mele, am zis ca a fost o gluma proasta care m-a speriat, dar tot eu ma aleg cu amenda). asa...faptele comise sunt prevazute de art 38alin 1 din ordonanata de urgenta 34/2008 si sanctionate de art. 32alin 1 1110 daca nu ma insel ca eu am primit acasa o copie care este indescifrabila din ou. 34/2008. tot pe P.V la "Contravenientul este de fata /refuza / nu poate lua la cunostinta despre continutul P.V fapt atestat de martorul XXX domiciliat in YYYY starda ZZZZ nr 0000 judetul VVVV act identit. CI seria ZZZZ nr 000000 emis XXXXX iar in dreptul rubricii CNP sunt scrise doar 7 cifre din tot CNP-ul. la rubrica "Mentiuni scrie: contactat telefonic a decalarat a fost o gluma de ei n prietenii lui" " la martor e o zmangalitura de toata frumusestea...

acum rugamintea mea care este...sunt roman ca toata lumea... nu mi se pare corect ca sa ne alegem cu cate o amenda ori de cate ori suntem panicati sau speriati de aumite motive...felice de mine ca am fost un caz in care doar niste "amici" au facut o farsa proasta la o ora deplasata. dar acolo putea sa fie mama, nevasta-mea sau de ce nu poate sora oricarui dintre noi iar in loc de niste idiotii care au kef de glume putea sa fie niste potentiali betivi sau mai stiu eu ce alte rase de oameni.

am mai vazut aici pe forum ca sa raspuns la chestiuni legate de contestatii. acum eu stiu ca am termen legal 15 zile de depunere a plangerii vreau sa stiu daca are rost daca imi voi vedea banii inapoi sau pur si simplu o parere de un reprezentant constitutiv.

va multumesc pt timpul acordat
Numarul 112 este numar de urgenta. Asa ca , trebuia sa sunati doar daca "arde".
Evident ,e dreptul dvs. de a depune contestatie, in termen de 15 zile de la comunicarea PV si de a proba ca intradevar a fost o urgenta.
Silvia Renate Mihai , Avocat
daca vreti sa faceti contestatie trebuie sa platiti un avocat care sa demoleze temeinicia si prezumtia de legalitate a procesului verbal.. si costa.. e mai mare daraua decat ocaua
aha, inteleg ideea. urat ce se intampla...dar tre sa intelegem un lucru...ca sa poti benificia intr-adevar de asistenta politiei in Romania...trebuie chiar sa fi batut, agresat, etc...iar de abia dupa aceea sa suni la 112 sa iti notezi cat mai multe detalii recente si sa relatezi cat mai poetic intamplarea ta...la revedere poate, amenintarile si prevenirea unui Doamne Fereste act agresiv de gen. dar na ce putem, face?
deci sa ma consolez cu ideea ca am folosit abuziv numarul de urgenta iar ca sa fie treaba treaba ma mai aleg si cu o amenda asa... "casual" de 250lei.
sa imi contactez avocatul pe problema asta da ajung sa va dau dreptate 100lei tre sa lasi de la tine pt consultatie plus ce mai trebuie pe acolo deci va trebuii sa ma consolez cu ideea ca mai bine stam in casa dupa ore tarzii...sau poate cine stie mai sunt persoane "curajoase" care sunt disponibile sa "incaseze" micile frustrari ale mai stiu eu careor personaje.

va multumesc frumos pana acum pt sfaturi si timpul acordat. mai astept sugestii si comentarii in continuare
admin2k9, utilizator
Eu nu cred ca se poate considera ca ati apelat nejustificat serviciul de urgenta. Faptul ca "a fost o gluma" putea fi retinut daca dvs ati fi declarat ca apelul dvs, nu situatia de la care s-a plecat, a fost o gluma. Temerea dvs a fost reala, deci si motivul apelarii a fost real. Aceste apeluri se inregistreaza, incercati sa va amintiti exact ce ati spus.

Apoi, se prea poate sa existe si carente de forma ale procesului verbal, legea prevede ca "Lipsa menţiunilor privind numele, prenumele şi calitatea agentului constatator, numele şi prenumele contravenientului, iar în cazul persoanei juridice lipsa denumirii şi a sediului acesteia, a faptei săvârşite şi a datei comiterii acesteia sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal" - incercati sa verificati daca acestea exista.
ContSters20980, utilizator
am verificat PV-ul si sunt mentionate atat gradul cat si numele si prenumele agentului constatator plus semnatura...ce mi s-a parut ciudat de unde apare un martor domiciliat intr-o localitate vecina si este identificata doar cu primele cifre ale CNPului adica nu mi s-a parut normal. cat despre apel stiu ca este inregistrat ba chiar la un moment dat cand agentul de serviciu care m-a sunat de la Politie sa imi spuna ca ma asteapta o amenda...i-am spus ca aceasta convorbire a fost inregistrata si sa mai imi repete odata numele dansului, fapt care el a evitat si mi-a inchis telefonul in nas.
in fine, inteleg ca modalitatea de recuperare a banilor cat si faptul de a constesta PV ar fi irational din partea mea acum cat amenda deja am platit-o...insa am ramas intrigat de modalitatea de abordare si solutionare a unei temeri omenesti care s-a tranformat intr-un abuz nejustificat pt ei:(
poate, trag eu concluzia ca ar fi fost mai bine sa fi ramas in dreptul statiei de alimentare sa astept echipajul si sa le explic face2face....