Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Import marfa cu transportator UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Import marfa cu transportator UE

Buna ziua

Se poate sa ma ajute si pe mine cineva in urmatoarea problema?

Am un import de marfa din Elvetia.Transportatorul este din UE respectiv Polonia.
Platesc tva in vama si pt acest transport?Logic ar fi sa nu platesc dar
din ceea ce am citit in codul fiscal ar rezulta ca transportul este inclus in baza de impozitare a tva chiar daca este intracomunitar.

Atunci ce note contabile o sa am?

O sa fac odata taxare inversa la transport apoi 4426=401vama si platesc tva-ul aferent transportului?
Mentionez ca transportatorul are cod valid de tva.
Sau cum se procedeaza?
Stie cineva?

Multumesc!
Irina-2005, utilizator
conform art. 139 cod fiscal, baza de impozitare a unui import de bunuri cuprinde si cheltuielile cu transportul.

in astfel de conditii, transportatorul va factureaza fara tva, fiind o operatiune scutita, dvs. nu veti efectua taxare inversa (nefiind impozabila in ro) si nu trebuie sa declarati serviciul in 390.

scutirea de taxa se justifica cu urmatoarele documente:
-factura emisa de prestator
-contractul incheiat cu prestatorul
-documentele specifice de transport - CMR, carnet TIR, document de tranzit vamal comunitar
-documentele din care să rezulte ca bunurile transportate au fost importate in Comunitate si ca valoarea serviciilor este inclusa în baza de impozitare

danike, utilizator
Imi puteti spune va rog unde anume pot incadra in jurnalul de cumparari factura de transport mentionata mai sus?
La servicii intracomunitare inteleg ca nu.
"achizitii de bunuri si servicii din tara si importuri de bunuri taxabile"?Aici?
Dar transportatorul meu e din ue...:(( si ca sa imi apara in aceasta coloana ar trebui sa tratez acest tip de transport ca si unul intern.

Habar nu am cum trebuie sa procedez

Multumesc!
Irina-2005, utilizator
jurnal pentru cumparari - coloana 10 - alte achizitii neimpozabile in romania.

decont tva - rd. 24, 24.1
Multumesc!!!
Irina-2005, utilizator
As mai avea o intrbare aici...

Aceeasti situatie import marfa din elvetia dar transportatorul este roman.

Firma de transport din cate inteleg eu ar trebui sa-mi emita factura fara tva daca se justifica scutirea prevazuta in ordinul 2222/2006

Corect?