avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1041 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... in cat timp se face pronuntarea actului dupa un proces?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

in cat timp se face pronuntarea actului dupa un proces?

buna!am avut un proces cu custodia copilului,am castigat procesul si vreau sa ma ajutati sa imi spuneti in cat timp dupa incheierea procesului voi primi sentina judecatoreasca ?ultimul proces incheiat cu martor l-am avut pe data de 20 04 .doresc sa calatoresc cu copilul in strainatate si nu stiu cat timp trebuie sa mai astept pentru acel act !va multumesc si va doresc o zi buna !
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:04, 10 Mai 2010
Dupa termenul dat de regula 7 zile se poate motiva hotararea, insa redacatrea acesteia dureaza 30 zile de la motivare, apoi curge termen pentru comunicare 3-5 zile si de la data comunicarii aveti termenul caii de atac deci aveti de asteptat cca 60 zile pentru legalizare asta in conditiile in care nu se ataca aceasta hotarare de partea adversa.
In afara celor aratate de distinsii d-ni.avocati, va sfatuiesc sa incercati sa mergeti in audienta la presedintele sau vicepresedintele instantei,cu o cerere prin care sa va exprimati rugamintea de a dispune urgentarea redactarii sentintei,avand in vedere dorinta dvs.de a parasi tara
daniela andor a scris:

buna!am avut un proces cu custodia copilului,am castigat procesul si vreau sa ma ajutati sa imi spuneti in cat timp dupa incheierea procesului voi primi sentina judecatoreasca ?ultimul proces incheiat cu martor l-am avut pe data de 20 04 .doresc sa calatoresc cu copilul in strainatate si nu stiu cat timp trebuie sa mai astept pentru acel act !va multumesc si va doresc o zi buna !


Mergeti la registratura si depuneti cerere in scris ca solicitati redactarea hotararii.
Aveti si art 264 alin. 1 C. pr. civ. care indica un termen de 30 de zile de la pronuntare.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Primire decizie judecatoreasca dan944 dan944 Acu 2 luni am castigat un proces civil mi sa spus sa astept decizia acasa dar nu am primit nimic.Ce sa fav? (vezi toată discuția)
Hotarare judecatoreasca divort deborahramon deborahramon buna ziua ma intereseaza daca instanta ieri a pronuntat ca sunt divortata in cat timp se redacteaza sentinta si daca pot face ceva pt a o urgenta [editat ... (vezi toată discuția)
Hotarare care consfinteste invoiala partilor - urgentarea redactarii si comunicarii aura66 aura66 daca s-a facut partajul prin inteklegere ,s-a terminat judecata cu acordul partilor de a nu mai deschide niciunul din ei actiunea si hotararea data de ... (vezi toată discuția)