Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... in cat timp se face pronuntarea actului dupa un proces?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

in cat timp se face pronuntarea actului dupa un proces?

buna!am avut un proces cu custodia copilului,am castigat procesul si vreau sa ma ajutati sa imi spuneti in cat timp dupa incheierea procesului voi primi sentina judecatoreasca ?ultimul proces incheiat cu martor l-am avut pe data de 20 04 .doresc sa calatoresc cu copilul in strainatate si nu stiu cat timp trebuie sa mai astept pentru acel act !va multumesc si va doresc o zi buna !
Dupa termenul dat de regula 7 zile se poate motiva hotararea, insa redacatrea acesteia dureaza 30 zile de la motivare, apoi curge termen pentru comunicare 3-5 zile si de la data comunicarii aveti termenul caii de atac deci aveti de asteptat cca 60 zile pentru legalizare asta in conditiile in care nu se ataca aceasta hotarare de partea adversa.
In afara celor aratate de distinsii d-ni.avocati, va sfatuiesc sa incercati sa mergeti in audienta la presedintele sau vicepresedintele instantei,cu o cerere prin care sa va exprimati rugamintea de a dispune urgentarea redactarii sentintei,avand in vedere dorinta dvs.de a parasi tara
daniela andor a scris:

buna!am avut un proces cu custodia copilului,am castigat procesul si vreau sa ma ajutati sa imi spuneti in cat timp dupa incheierea procesului voi primi sentina judecatoreasca ?ultimul proces incheiat cu martor l-am avut pe data de 20 04 .doresc sa calatoresc cu copilul in strainatate si nu stiu cat timp trebuie sa mai astept pentru acel act !va multumesc si va doresc o zi buna !

Mergeti la registratura si depuneti cerere in scris ca solicitati redactarea hotararii.
Aveti si art 264 alin. 1 C. pr. civ. care indica un termen de 30 de zile de la pronuntare.

avocat Claudiu Lascoschi