Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pot iesi cu copilul din tara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pot iesi cu copilul din tara?

Buna seara.In urma divortului mi s-a incredintat copilul.Intrebarea mea este pot iesi cu el din tara fara aprobarea fostului sot?Mentionez ca el are dreptul sa-l ia la domiciliul lui de 2 ori pe saptamana.Va multumesc si astept raspuns.
plecati in vacanta sau va mutati ?
pt vacanta va trebui sa obtineti acordul sotului, sa nu va faca plangere penala pt nerespectarea programului. pt a va muta, trebuie sa actionati in instanta pt modificarea programului de vizita.
Puteti sa-i faceti pasaport minorului si sa iesiti cu el din tara fara acordul fostului sot, doar cu hotararea de incredintare, definitiva si irevocabila.
Chiar daca vi s-a incredintat minorul printr-o hotarare definitiva si irevocabila dar tatal are un drept de vizita al minorului de doua ori pe saptamana, consfintit tot printr-o hotarare judecatoreasca, nu puteti iesi din tara cu minorul decat cu acordul tatalui caruia astfel ii veti incalca dreptul sau la vizita sau printr-o hotarare de modificare a programului de vizita.
In caz contrar, tatal copilului va poate face plangere pentru nerespectarea hotararii privind masurile de incredintare minor (art. 307 C.pen.) si veti suporta consecintele. De asemenea, acesta poate sa introduca chiar o actiune de reincredintare a minorului din acest motiv.
Dv. decideti. ;)
Corina Capotã, Avocat