Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii somaj
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

somaj

Ce acte am nevoie pt. intocmirea dosarului de somaj avand in vedere ca fac parte din categoria persoanelor cu handicap si momentan nu mai iau salariu datorita faptului ca sa inchis locul de munca unde lucram si acuma sunt in perioada de preaviz?
Documente necesare pentru depunerea dorasului in vederea obtinerii indemnizatiei de somaj:
- Carnetul de munca, in original si in copie
- actul de identitate, in original si copie
- actele de studii si de calificare,in original si copie
-certificatul de casatorie,in original si copie;
-adeverinta medicala , din care sa rezulte ca sunteti apt de munca sau ca aveti eventuale restrictii medicale
- actele eliberate de organele financiare teritoriale,din care sa rezulte ca nu realizati venituri sau ca realizati din activitati autorizate potrivit legii venituri mai mici decit indemnizatia de somaj
- declaratia pe proprie raspundere din care sa rezulte ca nu aveti loc de munca , nu realizati venituri sau ca realizati din activitati autorizate potrivit legii mai mici decit indemnizatia de somaj.

Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil