Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... as avea nevoie de un mic ajutor daca se poate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

as avea nevoie de un mic ajutor daca se poate

buna as vrea sa va pun o intrebare as vrea sa stiu ce acte trebe sa fac ca sa duc 2 fete in italia find tatal lor si problema este ca sunt trecute pe pasaport la nevasta si ce acte ar tebui sa fac ca sa le pot face pasaport si sa le duc in italia unde este si nevasta mea
fara acordul ei nu puteti face nimic.Daca aveti acordul ei scris in acest sens, le puteti face pasapoarte individuale si apoi tot cu un acord scris din partea ei, le puteti scoate din tara.
da dar eu as fi interesat sa stiu ce demersuri ar trebuisa fac ca sotia este cu mine in italia unde trebe sa merg sa legalizez aceste acte ca aici nu sunt notari si sotia nu poate sa vina in romania momentan la ambasada romaniei din italia sar putea face acest act ca sa fie legal??? sa nu vin pana in romania degeaba
Sa va faca 2 procuri (pt pasapoarte si pt iesirea din tara) la consulatul roman din Italia sau la un notar de acolo si sa vi le trimita in original prin posta.

Editare: am scris mesajul in acelasi timp cu dvs. Raspunsul e: mergeti la consulat sa faceti procurile ( ar fi bine sa fie doua, poate va opreste una la pasapoarte sau vama).
Ana-Maria Dutescu, Avocat