Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare teren cu probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare teren cu probleme

Buna ziua.
Vreau sa cumpar un teren pentru care deja am dat un avans insa are ceva probleme.
Va rog ajutati-ma cu sfaturi. Vreau sa stiu care sunt pasii de urmat in acest caz.

Situatia este in felul urmator: vanzatoarea are un testament de la tatal ei adoptiv in care sunt mentionate 5 "locuri". testamentul este scris de mana si autentificat de notar. vanzatoare este adoptata si are un frate care este fiu natural. fratele este de acord cu vanzarea si cooperant in ceea ce priveste efectuarea actelor. vanzatoarea are pe certificatul de nastere trecuti parintii naturali si nu are carte de identitate ci doar o adeverinta. cei doi nu dispun de bani pentru acte si nici de timp. nu au facut succesiunea pana acum. ne-am inteles sa platesc eu toate actele si impozitele necesare si sa scad aceasta suma din pretul cerut pe teren. vreau sa fac si un precontract cu suma corespunzatoare cheltuielilor pe care le voi face eu.
Asta fiind situatia va rog sa ma indrumati.
Eu trebuie sa fac toate actele si nu stiu cum sa procedez.
Multumesc anticipat.

Buna ziua.
Vreau sa cumpar un teren pentru care deja am dat un avans insa are ceva probleme.
Va rog ajutati-ma cu sfaturi. Vreau sa stiu care sunt pasii de urmat in acest caz.

Situatia este in felul urmator: vanzatoarea are un testament de la tatal ei adoptiv in care sunt mentionate 5 "locuri". testamentul este scris de mana si autentificat de notar. vanzatoare este adoptata si are un frate care este fiu natural. fratele este de acord cu vanzarea si cooperant in ceea ce priveste efectuarea actelor. vanzatoarea are pe certificatul de nastere trecuti parintii naturali si nu are carte de identitate ci doar o adeverinta. cei doi nu dispun de bani pentru acte si nici de timp. nu au facut succesiunea pana acum. ne-am inteles sa platesc eu toate actele si impozitele necesare si sa scad aceasta suma din pretul cerut pe teren. vreau sa fac si un precontract cu suma corespunzatoare cheltuielilor pe care le voi face eu.
Asta fiind situatia va rog sa ma indrumati.
Eu trebuie sa fac toate actele si nu stiu cum sa procedez.
Multumesc anticipat.

avansul sub ce forma(ce fel de contract) l-ati dat?

pe langa bunurile imobile din testament, lasate dvs., tatal adoptiv mai are si alte bunuri mai insemnate ca valoare, macar cel putin cat bunurile lasate prin tetament? daca nu are, atunci ma tem ca fratele poate sa "atace" testamentul,legea ocrotind toti copiii defunctului prin asigurarea unei rezerve succesorale. in cazul in care aceasta este incalcata, se face reductiunea(se micsoreaza pt legatar partea din masa succesorala lasata prin testament).

in privinta dovezii adoptiei, acum nu pot sa va furnizez informatii sau solutii, tre sa ma mai documentez....

ce acte anume vor sa le faceti dvs. in locul lor? va intreb pt ca unele nu se pot face decat personal, eventual cu o procura din partea lor catre dvs.. oricum, va sfatuiesc sa consultati un avocat acum, decat sa constatati dupa un timp ca v-ati agitat degeaba iar rezultatele nu au fost pe masura.

in privinta antecontractului mentionat de dvs, cum sa incheiati de pe acum un antecontract de vanzare-cumparare cu fratii, daca ei nu sunt inca proprietari cu acte in regula(nu au dezbatut succesiunea)? se poate vinde cota parte ideala, adevarat, dar pana nu ies certificatele de mostenitor, negru pe alb si pana fratele materializeaza intentia de a renunta la a cere reductiunea legatului(cum v-am spus tre stiut si ce alte bunuri mai are tatal), lucrurile sunt nitzel sub o sabie a lui damocles...

intreaga speta presupune multa alergatura si bani cheltuiti din partea dvs, cu atat mai mult cu cat intentionati sa efectuati si unele acte/activitatati care ar reveni in sarcina fratilor....mergeti la un avocat, prezentati cu lux de amanunte situatia, precum si valoarea estimativa a terenului si vedeti daca sumele pe care aveti de gand sa le avansati pentru si in numele viitorilor vanzatori nu sunt mai mari decat aceasta valoare:)
mult succes.
1. Verificati tipul de adoptie al vanzatoarei; din faptul ca aceasta are trecut pe actul de nastere parintii naturali s-ar putea trage concluzia ca este o adoptie cu efecte restranse (se facea); daca este acest tip de adoptie, atunci ea NU ARE NICI UN DREPT la mostenirea tatalui ei adoptiv; daca, in schimb, este adoptie cu efecte depline, atunci are dreptate lara cu privire la rezerva succesorala.
2. Cu privire la antecontract, daca il faceti bine si fara echivoc, acesta poate fi atat promisiunea lor de a va vinde, cat si mandatul necesar "alergaturilor" pe care le aveti de facut. Trebuie sa-l faceti insa foarte atent, sa nu fie nici o problema de interpretare, cu o clauza penala buna. De multe ori se intampla sa se vada cu boii in caruta si sa vrea sa vanda pe un pret mai mare altcuiva (dupa ce imobilul e rezolvat de probleme, pot si cere mai mult); pentru a evita asta clauza penala trebuie sa sperie, astfel incat sa nu trebuiasca sa ajungeti in instanta pentru a se da o hatarare care sa tina loc de vanzare-cumparare, ci insasi clauza respectiva(prin sume si prin formulare) sa ii determine sa renunte daca asa ceva le-ar trece prin cap.

Cu privire la incheierea antecontractului, il puteti incheia si maine, dar sa fie specificata clar promisiunea de vanzare. Nu e nici o problema ca nu e inca imobilul unuia sau al altuia, doar sa-l individualizati foarte bine, sa fie clar la care imobil va referiti. Eu am facut antecontract de v-c cu privire la un teren al carui proprietar nu era promitentul si nici nu avea nici o sansa sa astepte sa-i vina terenul cu pricina. Trebuia sa faca diligente serioase pentru a-l obtine insa. Si a facut.
Trebuie sa clarificati insa care fapte / acte reprezinta culpa uneia sau alteia dintre parti: daca nu reusiti sa obtineti actele astfel incat sa se faca vanzarea, cauza pentru care n-ati obtinut, daca se dovedeste ca nu e dreptul vanzatorului/vanzatoarei, modalitatea de stabilire a acestui drept... etc... Cu cat mai multe clarificari, cu atat mai bine.
Bafta!
A! Daca acel avans l-ati dat prin antecontract, faceti restul prevederilor completare la acesta.
Vanzatoarei ii trebuie musai act de identitate, nici nu stiu ce fel de adeverinta are. Dureaza sub o luna...
...da, vanzarea bunului altuia este valabila, daca partile nu sunt in eroare asupra dreptului de proprietate asupra imobilului.....imi amintesc....:)
lara, stai putintel... nu e vorba de VANZAREA LUCRULUI ALTUIA pantru ca NU E VORBA DE VANZARE!!!

Antecontract = PROMISIUNE DE VANZARE si nu VANZARE in sine, nu presupune transferarea dreptului de proprietate, maxim transferul folosintei (doar daca vor partile).

Apropo de dreptul de folosinta, avand in vedre ca vor dura ceva alergaturile dv. dupa acte, in cazul in care aveti nevoie de o amenajare a bunului respectiv (arat, curatat de gunoaie etc.) puteti, prin antecontract, sa transferati uzufructul imobilului. Asa puteti, legal, sa folositi bunul chiar inainte de incheierea contractului de vanzare-cumparare!!!