Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... expediere hotarare judcatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

expediere hotarare judcatoreasca

care este termenul maxim, de la data pronuntarii in instanta, in care Tribunalul poate expedia prin posta partilor implicate in proces o hotarare judecatoreasca?
termenul e de o luna, dar dureaza si cateva luni..
Legal ,termenul este de 1 luna,
Practic datorita unor factori multipli ,redactarea si comunicarea unei hotarari ,poate dura un timp nedeterminat
Exista vreo posibilitate de a intra mai repede in posesia unei hot jud? (solicitare la arhiva Tribunalului sau ceva asemanator)
cristiana2010, utilizator
Nu! pana nu este motivata hot. , dos. nu pleaca de la judecator restul nu dureaza mult si mai poti stresa zilnic cu un telefon pe cei de la registratura
Termenul nu este de o luna ..Comunicarea se va face în termen de 7 zile de la pronunţarea hotărârii (art.261 alin.3 teza a II-a C.proc.civ.) , soluţie care este valabilă numai pentru ipoteza în care hotărârea este redactată anterior pronunţării, deoarece, altfel, textul ar veni în contradicţie cu cel al art.261 alin.1 C.proc.civ., potrivit căruia hotărârea trebuie motivată în termen de cel mult 30 de zile de la pronunţare .