Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... expediere hotarare judcatoreasca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

expediere hotarare judcatoreasca

care este termenul maxim, de la data pronuntarii in instanta, in care Tribunalul poate expedia prin posta partilor implicate in proces o hotarare judecatoreasca?
Daca hot tb motivata/redactata la cel mult 30 de zile de la data pronuntarii (adica de la data sedintei - in cazul meu 13/04), atunci de ce apar intarzieri atat de mari in comunicarea ei? Cat timp am de asteptat pana cand voi primi hot? Si, as putea cumva inainta un memoriu presedintelui de instanta pt a solicita comunicarea mai rapida a hot?
Volumul foarte mare de solutionat litigii de munca face ca aceste comunicari sa parvina mai greu partilor, termenul de 30 de zile este un termen de recomandare, daca se depaseste nu anuleaza hotararea in sine, e bine daca s-a admis actiunea dvs, restul - rabdare.:thumbup:
Termenul de 30 de zile este un termen relativ , depăşirea acestui termen nu influenţează valabilitatea hotărârii, ci poate să atragă, cel mult, sancţiuni disciplinare pentru judecători.
Multumesc pentru raspunsuri. As vrea sa stiu daca as putea inainta un memoriu presedintelui instantei pentru a solicita comunicarea mai rapida a hot si daca da, acest memoriu ar putea avea efect dau nu?
Da, puteti solicita instantei redactarea hotararii mai repede ...uneori are efect, alteori nu are efect din cauza volumului amre de activitate.