avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contributia de asigurari sociale de sanatate si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contributia de asigurari sociale de sanatate si majorari - este corect?

Tatal meu dupa expirarea somajului, in 31.12.2008, a facut xontrtact cu Casa Nationala de Asigurari de Sanatate - Prahova si in 2009 a platit cate 99 lei /trim. (5,5% din sal. min. de 600 lei/luna).
Pentru trim. I 2010 la fel. De la 01.04.2010 s-a pensionat.
Pe 04.05.2010 primeste o adresa de la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate Prahova ca dotoreaza pentru anul 2009 suma de 178 lei, din care 12 lei penalizari, intru-cat cota a fost de 6,5%. A facut contestatie si l-a depunere i s-a si dat raspunsul pe care-l anexez.
Ce parere aveti?

[ link extern ]
Cel mai recent răspuns: Crissa C , Consilier juridic 22:36, 13 Mai 2010
[ link extern ] /
[ link extern ] /
[ link extern ]

Pentru lamuriri puteti sa solicitati si punctul de vedere al CNAS , atasati raspunsul de la CAS Prahova.
Ultima modificare: Joi, 13 Mai 2010
Crissa C, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratii rectificative iulia2011 iulia2011 Imi poate spune cineva din ce era formata [u]baza de calcul[/u] la care se aplica 5.5% contributia de asig. sociale de sanatate salariati si 5.5% angajator in ... (vezi toată discuția)
Concediu sarcina si lauzie danutza2k7 danutza2k7 buna ziua !am si eu o intrebare sunt pfa din anul 2009 eu am incheiat cu casa de asigurari de sanatate de la inceputul lui 2009 un contract de asigurari ... (vezi toată discuția)
Asigurari de sanatate dan1111 dan1111 Sunt persoana fizica autorizata (profesie liberala) si, in acelasi timp si angajat la o societate comerciala, care-mi plateste asigurarea de sanatate conform ... (vezi toată discuția)