Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contributia de asigurari sociale de sanatate si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contributia de asigurari sociale de sanatate si majorari - este corect?

Tatal meu dupa expirarea somajului, in 31.12.2008, a facut xontrtact cu Casa Nationala de Asigurari de Sanatate - Prahova si in 2009 a platit cate 99 lei /trim. (5,5% din sal. min. de 600 lei/luna).
Pentru trim. I 2010 la fel. De la 01.04.2010 s-a pensionat.
Pe 04.05.2010 primeste o adresa de la Casa Nationala de Asigurari de Sanatate Prahova ca dotoreaza pentru anul 2009 suma de 178 lei, din care 12 lei penalizari, intru-cat cota a fost de 6,5%. A facut contestatie si l-a depunere i s-a si dat raspunsul pe care-l anexez.
Ce parere aveti?

[ link extern ]
[ link extern ] /
[ link extern ]

Pentru lamuriri puteti sa solicitati si punctul de vedere al CNAS , atasati raspunsul de la CAS Prahova.
Crissa C, Consilier juridic