avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general chirie neplatita
Discuție deschisă în Contabilitate în general

chirie neplatita

Daca pe 2 luni chiria pt spatiul firmei nu a fost platita,ea trebuie inregistrata in contabilitate?Si care sunt inregistrarile?
Cel mai recent răspuns: iulia53 , utilizator 20:08, 12 Mai 2010
Inregistrarile in contabilitate se face pe baza unui document justificativ.
Daca aveti factura sau contractul in baza careia faceti plata chiriei ,inregistrati
cheltuiala aferenta cu chiria luna de luna,iar plata cind aveti chitanta sau ordinul de plata prin banca la data cind se va plati:D
612=401 cu ch . chirie
si plata 401=5311 sau 5121 cind o faceti..
succes!!
Am numai contract,nu factura,pt ca am inchiriat de la persoana fizica.
Pe baza contractului inregistrati luna de luna,cheltuiala cu chiria si cind o platiti atunci se va inchide contul 401 -furnizori.-cu pers. fizica "x"
Pina atunci va figura in sold la 401.
Nu are ce cauta 401 daca nu am factura,poate 462...X-(
sau 408 daca este vb de s.c si daca stiti ca mai tarziu veti primi facturile.

Alte discuții în legătură

Contract de inchiriere carmen10 carmen10 Am o nelamurire, societatea a inchieat un contract de inchiriere cu o persoana fizica pentru un spatiu comercial, cum pot evidentia plata si ce operatii ... (vezi toată discuția)
Deconturi de cheltuiala grecuanamaria grecuanamaria ma puteti ajuta cu privire la inreg dec de cheltuiala? care sunt inregistrarile care se fac? va multumesc (vezi toată discuția)
Inregistrare aviz expeditie tincuta30 tincuta30 Cum se poate inregistra in gestiune/ contabilitate achizitia de materiale in baza avizelor de expeditie, in conditiile in care pe acestea nu sunt trecute ... (vezi toată discuția)