avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general ch. deductibile vs. ch. nedeductibile
Discuție deschisă în Contabilitate în general

ch. deductibile vs. ch. nedeductibile

Buna ziua!
Am o problema in a intelege cheltuielile nedeductibile cum se calculeaza.
1) Bonurile de combustibil le-am inregistrat in contabilitate ca si cheltuieli nedeductibile, si am inteles ca acest lucru imi va majora impozitul minim respectiv pe profit. La sfarsitul primului trimestru, am avut impozit pe profit de 585 lei, iar impozitul minim datorat era de 1075 lei, deci l-am platit pe al doilea.
Intrebarea mea: nu ar fi trebuit sa fie mai mare impozitul pe profit, daca am inregistrat cheltuieli nedeductibile in valoare de 5000 lei.
2) Profilul firmei mele este de comert cu ridicata. Birourile firmei sunt intr-un apartament, unde platesc chirie. In contractul de inchiriere este specificat cum ca proprietarul isi da acordul sa fac unele modificari interioare (zugravit, schimbat chiuveta, wc etc).
Intrebarea mea: aceste cheltuieli, sunt sau nu sunt deductibile.

Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: ministru_ , utilizator 17:04, 12 Mai 2010
1) Impozitul/profit = profit impozabil*16%
profit impozabil = venituri totale-cheltuieli totale-venituri neimpozabile+cheltuieli nedeductibile.

Daca impozitul/profit este mai mic decat impozitul minim, declarati si platiti impozitul minim.

Din datele date de dumneavoastra nu pot calcula impozitul pe profit, de aceea v-am dat formula de calcul.

2) Da, sunt deductibile cheltuielile cu amenajarea sediului daca ati mentionat in contractul de inchiriere ca sunt suportate de societatea dvs.

Succes!
Ultima modificare: Miercuri, 12 Mai 2010
contabil20, utilizator
sunt cheltuiel de reparatii cu spatiul inchiriat de firma ,deci sunt deductibile....daca sunt stipulate in contract....
Ch. nedeductibile majoreaza numai impoz. pe profit
Cum ati facut calculul impoz. pe profit la trim. I?Sa vedem impreuna..
daca ati avut profit 585lei +ch neded.5000lei=5585lei
Impoz. profit calculat 5585x16%=894 lei
deci este mai mic ca impoz. forfetar ,atunci platiti forfetar,deci ati platit bine.
Daca acestea sunt datele reale a-ti facut bine..=D>
Va multumesc foarte mult !
Sunteti minunati !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Problema din ghidul exp contabil 2008 victorn victorn probl 22 fiscalitate:: O sc realizeaza urmat.venituri si cheltuieli aferente trim 1 /2008 - venituri din vanzarea marfurilor........50.000 lei -venituri din ... (vezi toată discuția)
Calcul impozit pe profit trim 2/2010 krisztina krisztina Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza impozitul pe profit pe trim 2. Baza de calcul se calculeaza cumulat de la inceputul anului, sau doar pe trim ... (vezi toată discuția)
Impozit fosta micro in 2010 expro expro o microintreprindere pana in 2009, actualmente platitoare de impozit pe profit, plateste suma cea mai mare dintre : 3%, 16 % sau impozit minim (vezi toată discuția)