avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit calcul impozit pe profit trim 2/2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

calcul impozit pe profit trim 2/2010

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza impozitul pe profit pe trim 2. Baza de calcul se calculeaza cumulat de la inceputul anului, sau doar pe trim 2? Daca in trim 1 am platit impozit minim, aceasta suma se va scadea si abia dupa aceea se compara suma ramasa de plata cu imp. minim, declarandu-se si platindu-se suma mai mare?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: andora , utilizator 20:28, 10 Iulie 2010
nu..........
cit aveti ct 121 la 30.06,adica profit sau pierdere?baza de calcul este soldul ct. 121
banuiesc ca stiti ca rezultatul este profitul sau pierderea pe 6luni..
ce ati platit la trim I..este forfetarul la 31.03.2010..pt. ca ati avut pierdere sau nivelul calc. impoz. pe profit a fost sub forfetar.
daca aveti profit si impoz. calculat este mai mare ca si forfetar aferent trim II atunci platiti acest daca nu este platiti forfetar(adica cota parte af. grilei in care va incadrati cf. CA pe 2009)
Bineinteles ca se tine seama de ch, nedeductibile sau venituri neimpozabile..:D
~ Conținut șters la cerere ~
nush daca am inteles bine....
pe trim 1 2010 am platit impozit minim 1075 ca era mai mare decat celalalt...acum pe trim 2 la fel...cel minim e mai mare decat impozitul pe profit...ceea ce inseamna ca platesc iar impozitul minim...

asa este?
da

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit forfetar trim.iii krika8712 krika8712 Buna ziua, Ma confrunt cu niste probleme pe care nu pot sa le dau de cap, dar cu ajutorul vostru o sa se rezolve. In [b]2008 am impozit pe profit de ... (vezi toată discuția)
Impozit fosta micro in 2010 expro expro o microintreprindere pana in 2009, actualmente platitoare de impozit pe profit, plateste suma cea mai mare dintre : 3%, 16 % sau impozit minim (vezi toată discuția)
Decl.101 Mihaela Gheorghita Mihaela Gheorghita buna ziua, am urm.caz: tr.1=1200 profit decl.100 tr.2=1100 profit decl.100 tr.3=1200 profit decl.100 la 31.12.2009 ,pierdere ... (vezi toată discuția)