Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit calcul impozit profit la trim III
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

calcul impozit profit la trim III

la trim. III am total venituri 12070 lei, total chelt 8001 din care chelt. protocol 500 si chelt. cu impozitul pe profit calculat la trim II 623 lei
cum calculez cei 2% protocol : 2% din venituri - chelt +chelt protocol +chelt. impozit profit calculat si inregistrat in contabilitate la trim.II sau mai intai trebuie sa calculez impozitul pe profit la trim III fara a tine cont de chelt. de protocol si pe acesta sa-l iau in calcul ca stabilirea celor 2%- aici este dilema mea
Varianta a II-a este cea corecta.

Succes!
Art 21 alin 3 lit a al Cf spune "cota de 2% aplicata asupra diferentei rezultate dintre totalul veniturilor si totalul chelt aferente veniturilor impozabile, altele decit chelt de protocol si chelt cu impozitul pe profit". Adica cl 7 - clasa 6 din care excludeti 623 si 691.
Pt usurarea calculelor, in practica contabilii fac "sold c 121 + rulaj 623 + rulaj 691".
Matematic, indiferent cit este impozitul pe profit sau ch cu protocolul ca si suma, prin inreg lui cu - (adica afecteaza sold c al lui 121) si + rulaj 691 si 623 aceste chelt se anuleaza, iar rezultatul este egal cu cel de mai sus.

Deci prima data calculati protocolul deductibil (marimea ct 691 nu va influenteaza), iar apoi impozitul pe profit tinind ct de eventualul protocol nedeductibil.
Succes
t.simona, utilizator
In cazul tau, eu as calcula asa:
profit contabil = v-ch ded = 12070- (8001-ch cu imp pe profit) =12070-7378= 4692 profit impozabil
calcul ch protocol: (4692+623+"623protocol")=5192*2%=103.84 limita admisa
ch protocol - limita admisa= 500-103.84=396.16 lei ch protocol nedeductibile;
4692+396.16 = 5088.16 profit impozabil
5088.16*16%=814.10 impozt profit datorat sem iii, din care se scad ch cu impoz profit sem ii
814.10(imp prof datorat) - 623(ch cu imp pe profit cont 691)=191.10 imp profit de plata.
spor la treaba.
nliliana a scris:
la trim. III am total venituri 12070 lei, total chelt 8001 din care chelt. protocol 500 si chelt. cu impozitul pe profit calculat la trim II 623 lei
cum calculez cei 2% protocol [...]

Cheltuielile de protocol sunt deductibile "in limita unei cote de 2% aplicata asupra diferentei rezultate dintre totalul veniturilor impozabile si totalul cheltuielilor aferente veniturilor impozabile, altele decat cheltuielile de protocol si cheltuielile cu impozitul pe profit".

In cazul nostru avem:
12070 lei (total venituri) - 8001 lei (total chelt) + 500 lei (chelt. protocol) + 623 lei (impozitul pe profit calculat la trim II) = 5192 lei (profit brut)
2% * 5192 lei (profit brut) = 104 lei (chelt cu protocolul deductibila)
5192 lei (profit brut) - 104 lei (chelt cu protocolul deductibila) = 5088 lei (profit impozabil)
16% * 5088 lei (profit impozabil) = 814 lei (impozit pe profit pe trei trimestre)
814 lei (impozit pe profit pe trei trimestre) - 623 lei (impozitul pe profit calculat la trim II) = 191 lei (impozit pe profit aferent trim III).

Acesta se compara cu impozitul minim calculat in functie de cifra de afaceri din 2008 si se inregistreaza si se plateste suma cea mai mare.
Iulian MANEA, Contabil