avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale calitatea de agent imobiliar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

calitatea de agent imobiliar

as dori sa stiu daca mai sint valabile urmatoarele:

Ordonanta nr.3 / 2000

Art. 4.
(1) Agentul imobiliar, societate comerciala, trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) sa aiba ca principal obiect de activitate intermedierile imobiliare;
b) cel putin unul dintre administratori sa aiba calitatea de agent imobiliar.
(2) Societatea comerciala poate angaja agenti imobiliari in calitate de salariat.
(3) In cazul in care calitatea de agent imobiliar o are societatea comerciala, sunt aplicabile in mod corespunzator dispozitiile art. 136 alin. (2) si (3) din Legea 31/1990 privind societatile comerciale, republicata.

cu alte cuvinte, daca vreau sa-mi fac agentie imobiliara si sint unic asociat trebuie sa dau acel examen pentru a avea calitatea de agent imobiliar ?

sau s-a schimbat ceva intre timp ?

Multumesc,
Miruna
Cel mai recent răspuns: mirunaalexe , utilizator 09:40, 26 Martie 2007
~ Conținut șters la cerere ~
mulltumesc mult.

o zi frumoasa!
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obiect principal de activitate tmihai2 tmihai2 Buna ziua, In urmatoarele zile o sa infiintez o societate cu obiectul principal de activitate 6311(Prelucrarea datelor, administrarea paginilor web si ... (vezi toată discuția)
Infintare srl pentru servicii, neplatitor de tva. An.Dumi An.Dumi Buna seara, as dori sa va intreb, in cazul in care doresc sa imi infintez un SRL pentru prestari servicii, neplatitor de TVA, stiti cumva cat ar costa si ... (vezi toată discuția)
Documente necesare agentie imobiliara cosmin_maruta cosmin_maruta Buna ziua, Ma intereseaza sa deschid o agentie imobiliara . Pana in acest punct nu am gasit efectiv toate documentele care trebuie pregatite pentru a ... (vezi toată discuția)