Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Motiv contestatie PV contraventie - amenda radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Motiv contestatie PV contraventie - amenda radar

Am fost inregistrat de aparatul radar circuland in localitate cu 65 km/h si sanctionat cu amenda si 2 puncte de penalizare. Nu am avut obiectiuni, asta este, suport consecintele, amenda fiind de 60 lei in 48 de ore. Ma grabeam sa ajung la o anumita ora in alta localitate. Am luat procesul verbal si mi-am vazut de drum. Seara m-am uitat peste procesul verbal si am constatat ca nu era consemnata viteza cu care m-au inregistrat. E loc liber..."a fost depistat si inregistrat de aparatul radar circuland cu viteza de(spatiu gol) km/h in localitate". Am vazut poza si se vedea viteza si masina cu nr. de inmatriculare.
Acum vine intrebarea: am motiv de contestatie pt nulitate PV sau e eroare materiala si nu ar fi sanse? Nu amenda e cauza pt care as face actiunea in instanta, ci punctele de penalizare.
Aveti sanse insa nu stiu daca v-ar avantaja situatia intrucit daca achitati amenda nu mai are rost sa contestati iar daca nu o achitati si judecatorul apreciaza ca este o simpla greseala materiala o suportati in intregime
Dupa parerea mea, chiar daca achit amenda, acest lucru nu impiedica in caz de anulare a procesului vb sa mi se restituie contravaloarea acesteia prin hotararea instantei. Nu stiu daca, sub aspectul intocmirii procesului vb, lipsa mentiunii de care faceam referire este motiv de nulitate sau doar o simpla eroare materiala... Multumesc oricum de raspuns.
~ Conținut șters la cerere ~
Formulati contestatie impotriva procesului verbal de contraventie,in termen de 15 zile de la primire,la instanta competenta teritorial, existand motive de nulitate in intocmirea acestuia,conform prevederilor art.16-17 din OG.nr.2 /2001