avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire de la bunici?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire de la bunici?

Mama mea a decedat cu ani in urma. Bunica a decedat recent. Am drept de mostenire din casa bunicii?
Cel mai recent răspuns: doar_lara , utilizator 17:12, 27 Martie 2007
Da. Vii la mostenirea bunicii prin reprezentarea parintelui decedat.
DA!
Multumesc pentru raspunsuri.
Vii la mostenire daca acea casa mai e pe numele bunicii si daca nu exista un testament in favoarea altcuiva#-o



Vii la mostenire daca acea casa mai e pe numele bunicii si daca nu exista un testament in favoarea altcuiva#-o

Daca exista testament in fav altuia... tot mostenesti ca esti rezervatar.:P

Alte discuții în legătură

Mostenire dupa bunici karissia karissia mama a decedat acum 7 ani,fiind singurul copil al bunicilor mei.eu nu mai am surori sau frati,parintii mei au divortat de 20 de ani.in urma decesului ... (vezi toată discuția)
Casa parintilor Ghinda02 Ghinda02 Daca apartamentul in care locuiesc este al parintilor mei, luat dupa Revolutie, pe numele amandorura voi mostenii vreun procentaj dupa moartea unuia din ... (vezi toată discuția)
Mostenire rog ajutor bla bla bla bla Buna ziua as avea o intrebare bunicul a decedat la fel si tatal meu.eu am acceptat mostenirea(sunt nepoata de fiu decedat) astfel bunica nu si-a putut ... (vezi toată discuția)